Stella McCartney

Založeno: 2001

Země: Velká Británie

Zakladatel: Stella McCartney

Tagy: ,

Dcera bývalého člena kapely Beatles Paula McCartneyho a jeho ženy Lindy – Stella, se narodila v roce 1971 a již od toho okamžiku byla prakticky celebritou. Tahle malá holka ale chtěla být víc než jen dcerou slavného otce a díky svému talentu dokázala velké věci.

Byť mnozí očekávali, že půjde v tatínkových šlépějích, nestalo se tak. Inspirována byla od malička spíše matkou a svou budoucnost viděla v módním světě.

Svou první návrhářskou zkušenost získala již v 15 letech, a to díky spolupráci na kolekci Christiana Lacroixe, který byl jejím učitelem a rádcem při studiu módního návrhářství na St. Martin´s College of Art & Design.

Její závěrečná školní práce byla zároveň její první přehlídkou, která již předem zaručovala úspěch. Stellinu kolekci totiž předváděly hvězdy přehlídkových mol jako Kate Moss nebo Naomi Campbell. Sama Stella situaci okomentovala slovy: „Ostatní studenti požádali své přátele, aby předváděli jejich kolekci. Tak jsem také požádala ty své.“

Po takové publicitě její návrhy odkoupili prodejci oblečení z londýnského butiku Tokio a Stella se tak dostala do širšího podvědomí módní veřejnosti.

Po prezentaci teprve druhé kolekce dostala Stella McCartney nabídku na místo kreativní ředitelky v pařížském Chloé. Nahradila tak návrháře Karla Lagerfelda, který byl jejím nástupem velmi znepokojen, dokonce o ní prohlásil, že je „pouhou návrhářkou triček“. Netušil, jak brzy bude muset svůj názor přehodnotit.

Značka Chloé při spolupráci se Stellou McCartney jen vzkvétala, dosahovala nečekaných úspěchů a dočkala se díky ní do podvědomí světových celebrit. Přesto se ale návrhářka rozhodla svou funkci po čtyřech letech ukončit a podepsala smlouvu u neméně známé značky Gucci a začala také pracovat na vlastní značce nesoucí její jméno – Stella McCartney.

A čím, že je značka Stella McCartney tak jedinečná? V první řadě jistě tím, že v ní nenajdete nic z pravé kůže či kožešiny. A to nikdy! Návrhářka je totiž, stejně jako její matka, zapřísáhlou vegetariánkou a bojovnicí za práva zvířat. A nebojí se to vzkázat světu i přes svou tvorbu. Mnoho kousků z jejích kolekcí dokonce obsahuje texty jako „Vhodné pro vegetariány“ nebo „Při tvorbě této kolekce nebylo zraněno žádné zvíře.“

Jinak ovšem její návrhy oslňují svou originalitou a stylem. Jak sama McCartney prohlásila – navrhuje oblečení, které chce nosit, ale nemůže ho sehnat. Pod touto značkou tedy najdeme romantické i sexy modely s krajkovými sukněmi, něžné vzdušné topy i formální oblečení kombinující ženskost s dávkou humoru a s mužskými díly. Nepřehlédnutelné jsou také kruhově střižené peleríny, krátké pláště s obrovskými límci k úzkým džínám či bolerka z úpletu přes krátké šaty v empírovém střihu.

V roce 2004 aktivně zasáhla také do sportovní módy a navrhla kolekci dámského oblečení pro značku Adidas, od plavek až po zimní kousky.

O rok později pak sklidila obrovský úspěch při spolupráci se švédskou síť obchodů s módou H&M (Pozn. Věděli jste, že H&M bude od roku 2015 prodávat on-line i v ČR? Více zde: http://www.fashionmagazin.cz/hm-e-shop-od-roku-2015-konecne-v-cesku/.

Kolekce pro H&M obsahující 40 různých kusů zmizela z pultů během několika minut. Britský deník Independent nákupní horečku popsal výstižně: „Zboží bylo žádanější než lístky na koncert Beatles na newyorském stadionu Shen.“

V současnosti je Stella McCartney jednou z nejžádanějších značek – její oblečení odpovídá aktuálním trendům a je velmi pohodlné. Její módní domy najdeme v Londýně, New Yorku a Los Angeles a je zastoupena ve 40 zemích na všech kontinentech. Zakladatelka značky má na kontě také ocenění Návrhářka roku 2000, jedinečnou kolekci kostýmů pro zpěvačku Madonnu na turné v roce 2004 či kostýmy pro film Svět zítřka. Tato úspěšná žena ale dokázala svou kariéru skloubit i s rodinným životem a s manželem Alasdhairem Willisem, za něhož se provdala roku 2003, vychovává tři děti.

Vrchol, na který se značka Stella McCartney vyšplhala, dokazuje, že přesto, že sláva otce Paula nepochybně přispěla ke Stellině slibné kariéře, návrhářka světu nabízí víc než jen slavné jméno.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Google.

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!