Chloé

Založeno: 1952

Země: Francie

Zakladatel: Gaby Aghion

Tagy: , , ,

Malá, ale hezká, tak by se dala popsat první kolekce švadleny Gaby Aghion, která vstoupila do módní branže, společně se svým obchodním partnerem Jacquesem Lenoirem pouze s šesticí něžných bavlněných šatů.

Návrhářka narozená v Egytě se přestěhovala do Fracie v roce 1945 a rozhodla se razantně změnit strnulost, která v 50.letech minulého století v módě panovala. V této době nabízeli luxusní návrháři hlavně formální, tuhé, nepohodlné a na míru šité oblečení, a tak se měkké, nositelné a skvěle padnoucí modely z kvalitních materiálů od Gaby a Jacquese setkaly s velmi pozitivními ohlasy. Navíc úplnou novinkou bylo, že jejich oděvy s mírně provokujícím nádechem bylo možné bez problémů zakoupit v obchodě.

Gaby Aghion se tak zasloužila o módní pojem pret-a-porter, což v překladu znamená „určené pro každodenní nošení“.

Toužila na ženách odhalit to, co tolik skrývaly a dodat jim pohodlí, ležérnost, uvolněnost a jemnost, což svými vzdušnými modely, dokonale kopírujícími křivky ženského těla, dokázala.

O názvu značky vyzařující mladistvost, odvahu a ženskost se Gaby s Jacquesem rozhodovali dlouho. Jelikož ženskost měla být hlavním symbolem, Gaby si přála, aby z názvu právě budující módní ikony přímo čišela. Své vlastní jméno použít nechtěla, a tak nakonec požádala svou blízkou přítelkyni o propůjčení jejího něžného a jednoduchého jména – Chloé.
A tím se zrodila dnes již proslulá módní značka, která nikdy nechybí na žádných předních týdnech módy po celém světě.

Oficiálně první kolekce byla představena v roce 1956 v oblíbeném místě umělců Café de Flore a obratem se stala hitem, kterému propadly i takové hvězdy jako Grace Kelly nebo Maria Callas.

V 60. – 70. letech ale G.Aghion začíná ztrácet krok s rychle se vyvíjejícím módním průmyslem, a proto začíná poskytovat práci mladým začínajícím talentům.

Roku 1966 do společnosti nastupuje, dnes již jeden z nejznámějších návrhářů světa, Karl Lagerfeld. Právě on vtiskl značce Chloé punc světovosti a vyzdvihl ji mezi nejvetší ikony 70. let. Do popředí ji posunul nejen svými dech beroucími návrhy dámských kolekcí, ale také tím, že představil první parfém Chloe for Women (1975), který stále patří mezi neúspěšnější produkty této značky. Stejně jako další, po něm následující parfémy, v sobě skrývá nespoutanou sílu ověnčenou sladkostí a harmonií.

Všechny vůně z dílny Chloé jsou svěží, jemné a přesto svůdně silné a sebevědomé, stejně jako ženy, které je obdivují a kupují.

V době Lagerfeldovi vlády se mezi stálé zákaznice zařadila i např. Briditte Bardot nebo Jackie Kennedy. Po dlouhých 17 letech svého působení Karl Lagerfeld firmu Chloé opouští a přechází ke značce Chanel.

V 80. letech si Chloé neustále udržuje svěžest a proměnlivost s donkichotskou schopností být na hraně a přesto nadčasová. V roce 1985 ji odkoupil konglomerát s luxusním zbožím Richemont Group a tento módní fenomén tak se tak opět dostal o stupínek výš.

Otěže v tomto módním domě převzala v roce 1977 mladá a talentem oplývající Stella McCartney, která pozvedla značku romantickým mixem vintage prádla a kalhot se sníženým sedem.

Nezahálela ani její následovnice Phoebe Philo pokračující v odkazu luxusních a odvážných modelů, avšak s vlastním rukopisem.

Novým mottem aktuálního looku Chloé je „tvrdě a něžně“. V nabídce jsou sexy oděvy na běžné denní nošení, půvabné éterické topy, blůzy z jemného bavlněného popelínu a krajky v kombinaci s mohutnými tvídovými kalhotami a živůtky ze šifonu doplněné silnými šedými punčocháči.

Prvky ve stylu rock´n´rollu, punku nebo grunge jsou zjemněny romanticky hravými detaily a vedle oblečení vznikají i nejrůznější módní doplňky.

Rok 2005 se nesl v duchu ostré tvorby Paulo Melim Anderssona, jenž do značky promítl moderní a zábavný styl.

O tři roky později byla kreativní ředitelkou jmenována Hannah MacGibbon, a jelikož zájem o značku Chloé začal klesat, rozhodla se pro návrat k ženské rafinovanosti, díky níž se dostala zpočátku na výsluní. Přišla s novými exkluzivními modely a doplnila je navíc novou vůní, která se během několika měsíců na trhu dostala mezi nejprodávanější parfémy současnosti.

Dnes, stejně jako před léty, jsou fenoménem Chloé uchváceny miliony žen světa, podlehly jí i celebrity jako je Kirsten Dunst, Natalie Portman či modelka Lou Dillon. Každá kolekce je plná stylu, krásy, ženské vřelosti a vytvořená tak, aby uspokojila dnešní náročné trendy.

Žena, která vdechla život této francouzské krásce ovlivňující módní svět, Gaby Aghion, zemřela v loňském roce (2014) a prozradila, že inspirací pro její módní tvorbu byly západy a východy slunce, její společné chvíle s koňmi a také láska.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Chloé oficiální FB

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!