Belstaff

Založeno: 1924

Země: Velká Británie

Zakladatel: Harry Grosberg

Značka proslavená motorkářským oblečením a výrobou nových materiálů byla založena v roce 1924 Harrym Grosbergem v anglickém hrabství Stafordshire. Právě v tomto roce vytvořil Harry první zcela nepromokavné bundy z legendárního materiálu, dnes známého jako wax cotton. Jedná se o prodyšnou egyptskou bavlnu napuštěnou voskem a opracovanou přírodními oleji. Tato tkanina ze stoprocentně přírodnních surovin, skvěle odolávající extrémním povětrnostním podmínkám, se vyrábí dodnes.

Pro svou začínající značku zvolil zakladatel jako symbol ptáka Fénixe, ikonu nesmrtelnosti v kontinuitě času.

Ve 30. letec se Belstaff zaměřila na vývoj oblečení odolného proti dešti a vysoké zátěži. Firma vyráběla boty, rukavice, brašny, přilby i ochranné brýle nejen pro motorkáře, ale i pro potřeby armády, pro letce nebo jen k aktivnímu životu v přírodě.

V roce 1943 byla uvedena na trh krátká bunda ,,Black Prince“, která je dodnes neprodávanější nepromokavou bundou všech dob a ročně se prodá až 40 000 kusů.

Podobným mýtem se stal i Trialmaster – bunda s páskem, představená světu v roce 1947, kterou měl na sobě Che Guevara, když na motorce projížděl Latinskou Amerikou. V současnosti je k dostání perfektně zpracovaná napodobenina s názvem Che Guevara Replica, jíž s oblibou nosí i hollywoodské hvězdy.

Vedle wax cotton vznikla díky společnosti Belstaff řada dalších nových textilií. Mezi prvními byl belflex připomínající nylon, z něhož byla vyrobena například bunda XL 500 z roku 1970.

Brzy přibyly další materiály odolávající různým netypickým podmínkám – belfresh, ironguard a reacta. Všechny zmíněné látky jsou nejen praktické, ale vynikají také měkkostí a splývavostí, proto je značka využívá i pro kolekce pret-a-porter.

Střihy nabízených modelů jsou různé, zahrnují jak krátké klasické bundy s délkou po boky, tak různé formy bluzonů.

Počátkem 90. let se společnost dostala do dočasných potíží, což vedlo k nové spolupráci s italskou firmou Collection Design, pod vedením návrháře Franca Malenotti, který vyzvedl Belstaff zpět na vrchol oděvního průmyslu.

Malenotti vytváří oblečení z mmikrovláken, lesklého nylonu a nepromokavého hedvábí s bikerským stylem a sexappealem.

Nezaměnitelného vzhledu značky Belstaff využil i Hollywood a promítl kousky od této značky do známých filmových trháků jako jsou Dannyho parťáci, Letec, Batman, Příběh Benjamina Buttona nebo Já, robot. Moderní design a nadstandatdní prvotřídní materiály oceňují i sami herci ve svém soukromém životě, například George Clooney nebo Brad Pitt se bez Belstaffu neobejdou.

Od roku 2004, kdy je značka ve vlastnictví firmy Clothing Company S. p. A. Opět vzlétl fénix, jehož má v logu, z popela a krouží vysoko na módním nebi.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Google.com, Belstaff facebook

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!