Alexander McQueen

Alexander McQueen logo

Založeno: 1992

Země: Velká Británie

Zakladatel: Lee Alexander McQueen

Značku, která je pojmem na mezinárodní módní scéně stvořil a po sobě samém pojmenoval britský návrhář, známý ve svém oboru jako bad boy, Alexander McQueen. Muž, který šil obleky i pro prince Charlese se zapsal do dějin módy svou nekonečnou fantazií a absolutní nekonvenčností.

A tady je příběh jeho strmého stoupání až na vrchol módní hory…

Celým jménem Lee Alexander McQueen se narodil 17.3.1969 v londýnském East Endu do nepříliš bohaté rodiny jako nejmladší ze šesti sourozenců. Jeho otec byl taxikářem a z posledního syna chtěl mít instalatéra či elektrikáře, zřejmě také proto měl malý Lee blíže k matce, která byla učitelkou společenských věd a vždy a ve všem ho podporovala (později i v jeho tvorbě).

Již od dětství měl jasno v tom, že chce být módním návrhářem, již ve třech letech nakreslil své první šaty, a to křídou na zeď. V 16 letech odešel ze školy, protože studium ho příliš nebavilo a začal pracovat jako krejčí v prestižním londýnském salonu Savile Row tailors Anderson&Sheppard zaměřeném na zakázkovou výrobu pánských obleků.

Během dalších dvou let sbíral pracovní zkušenosti a dobrou pověst. Pracoval pro Kojiho Tatsuna, v krejčovství Gieves&Hawkes nebo také v Miláně jako asistent návrháře Romea Gigli.

Bylo mu 18 let a už si o něm kapacity v módní branži začaly šeptat.

Když se vrátil do Londýna, přihlásil se na módní školu Central Saint Martins College of Art Design na místo učitele střihu. Ale místní profesor, okouzlen jeho portfoliem, přesvědčil nedostudovaného Alexandera, aby nastoupil jako student návrhářství.

V roce 1992 nakonec promuje a jeho absolventská kolekce inspirovaná obětmi Jacka Rozparovače natolik okouzlila známou stylistickou ikonu Isabellu Blow, že ji celou koupila. Dramatické modely na nichž se mísí přísnost a strohost s křehkou ženskostí jasně napovídaly o stylovém zaměření svého tvůrce.

Právě Isabella Blow přemluvila mladého návrháře rozvíjejícího svůj talent, aby jako svou značku používal, místo celého jména, pouze Alexander McQueen.

O dva roky později představil svou oficiálně první kolekci, která rozhodně nezůstala bez povšimnutí. Největší úspěch slavily ,,bumsters“ kalhoty s velmi nízko položeným pasem odhalující i část hýždí.

V roce 1996 získal své první ocenění, a to cenu Britský designer roku  a také místo kreativního ředitele Givenchy Paris, která patří mezi významné haute couture značky.

Přestože hlavním návrhářem pro Givenchy byl celých 5 let, nevycházel s nadřízeným Bernardem Arnaultem, který značku vlastnil a ani haute couture nebyl jeho šálek kávy. Také proto byla jeho první couture kolekce neúspěšná. Na tuto pozici byl McQueen příliš extravagantní, nespoutaný a nekonvenční, a v Givenchy se cítil být omezován ve své tvorbě.

Nadále se tedy věnoval vlastní značce, kde byl svým pánem a fantazii nemusel klást žádné meze.

V roce 1999 šokoval naprosto nevídanou módní show – Number 13. Kolekce byla zahájena modelkou a atletkou s amputovanými končetinami – Aimee Mullins, pro kterou Alexander McQueen speciálně vytvořil protézy vyřezávané jako kozačky. Další hvězdou byla také modelka Shalom Harlow stojící na točně, obklopená roboty, kteří její bílé šaty postříkali barvami.

Nejeden módní kritik konstatoval, že tato show byla více impozantní než deset show jiných návrhářů dohromady.

Rok 2000 byl pro Alexandera McQueen zlomovým. Partnerem jeho značky se stala společnost Gucci Group, které takticky prodal 51% podíl a získal tak obrovskou sumu peněz na svou nezávislou tvorbu. Rozšířil obchody a na trh uvedl i řadu parfémů My Queen.

Do vedoucí pozice dámské linie jmenoval Sarah Burton, která úspěšně vede značku Alexander McQueen i dnes, po zakladatelově smrti.  Největší poctou pro ni byla zakázka na návrh svatebních šatů pro Catherine Middleton, na svatbu s princem Williamem.

Sám návrhář dál tvořil za svou značku nápadité modely plné nevšední originality a barevných kreací. Při sledování jeho kolekcí se zdálo, že snad používá všechny barvy co jen na světě jsou, ba dokonce vytváří i vlastní. Sem tam ale navrhl i jednobarevné kousky, převážně v lesklých šedých odstínech, kterým nechyběl šmrnc ani originalita.

Nepřehlédnutelné šaty představoval na stejně zajímavě pojatých přehlídkách, které byly spíše módním divadlem, než pouhým předváděním na molu.

Mezi ty nejznámější se zařadila i kolekce Voss Jaro/Léto 2001, která byla vyrobena převážně z přírodních materiálů, jako mušle či ptačí peří. Na jejím konci byla opět předvedena nečekaná show v podobě velké zrcadlové krychle, v níž ležela nahá žena obklopená můrami a s nasazenou dýchací maskou.

Nezapomenutelnou je i přehlídka z roku 2005 s názvem It´s Only a Game, pojatá jako šachová partie mezi Východem a Západem, kdy modelky představují figurky na šachovnici.

Další například The Girl Who Lived In The Tree představená v roce 2008, ta byla pojata jako variace na knihu Alenka v říši divů.

S roce 2009 pak přišla kolekce Plato´s Atlantis se známými McQueenovskými vzory. Návrhář byl totiž náruživým potápěček, a tak  tato kolekce byla inspirována mořským světem. Novinkou byly fascinující boty bizardních tvarů s extrémně vysokými podpatky, tzv.Armadillo shoes. Ty si oblíbila především zpěvačka Lady Gaga, která jim dělá tu nejlepší reklamu.

Ve své tvorbě neopomněl Alexander McQueen ani pány, pro které začal tvořit modely v roce 2004 s nápaditostí sobě vlastní. I v pánských kolekcích používal své oblíbené spojování protikladů. V jeho pojetí muže je skloubena tradice respektovaného džentlmena v trenčkotu s poetickým dandym v hedvábné košili s volány a pestře proužkované vestě.

Nekonečné množství nápadů na uchvatné show a jimi představované kolekce končí roku 2010, stejně jako život zakladatele. Alexander McQueen si bere život ve svém londýnském bytě. Na jeho místo kreativního ředitele nastupuje již jmenovaná Sarah Burton. Poslední kolekce, kterou téměř dokončil, na blížící se London fashion week, byla tedy prezentována posmrtně.

Návrhářská legenda Alexander McQueen sice zemřela, ale jeho mistrovská díla žijí dál a my je můžeme neustále obdivovat.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Oficiální Facebook stránka

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!