Adidas

Založeno: 1924 (1949)

Země: Německo

Zakladatel: Adolf Dassler

Začínali společně, ale umírali jako nepřátelé. Řeč je o bratrech Dasslerových – zakladatelích dvou známých a úspěšných značek, které se již mnoho let drží na vrcholu světové sportovní módy.
Tři pruhy versus šelma – Adidas versus Puma, životní díla, která žijí dodnes.

Začátek tohoto rodinného i firemního sporu nalezneme u značky Adidas, kterou právě představujeme…

Vše začalo v německém Herzogenaurachu, kde se německý obchodník a sportovní nadšenec Adolf Dassler rozhodl zrealizovat svou vizi, že každý sportovec by měl jít na start s kompletním vybavením.

V roce 1920 si postavil vlastní první dílnu v matčině bývalé prádelně a zhotovil stroj poháněný vlastní silou na zaobalování rohů na podrážce bot. Brzy se k němu přidává i bratr Rudolf a společně zakládají firmu s názvem Dassler Brothers Shoe Factory se 47 zaměstnanci, která dokáže prodat přes 200 000 párů bot ještě před druhou světovou válkou.

Zatímco Rudolf je především obchodník a stará se o chod továrny, Adolf je vizionář navrhující obuv, zaznamenávající první velké úspěchy. Sportovní boty z jeho dílny představuje v roce 1928 ba Olympijských hrách v Amsterdamu, v roce 1936 pak na dalších v Berlíně. Sportovci je milují a vyhrávají v nich.

Druhá světová válka sebou přináší povinnost vyrábět pro Wehrmacht a také první rozkol mezi bratry. Nutnost vstoupit v tomto období do Národně socialistické německé dělnické strany bral Adolf jako nutné zlo, narozdíl od Rudolfa, který byl rád a ideologii zcela propadl. Roku 1948 se tedy bratři rozdělili a každý šel vlastní cestou.

Rudolf zakládá konkurenční firmu Puma a Adolf o rok později nechává oficiálně zaregistrovat svou společnost jako Adolf Dassler adidas Sportshoes.

Název adidas je oddvozen ze zakladatelova jména Adolf – zkráceně Adi – Dassler, přestože někteří se domnívají, že jde o zkratku hesla All Day I Dream About Sports. Logem se stávají 3 černé pruhy, známé dnes po celém světě.

Do popředí se Adidas dostává s rokem 1950 díky treninkové obuvi samba a vybavení pro národní fotbalové mužstvo pro mistrovství světa v roce 1954, ve které Německo vítězí. Tento triumf je zopakován během několika let ještě mnohokrát, a tak je partnerství mezi touto značkou a Německým fotbalových svazem zajištěno zdá se navždy. V 60. letech se dokonce začaly vyrábět i fotbalové míče Adidas.

V roce 1972 přichází firma s novým logem, kterým se stává trojlístek (trefoil) – tři listy symbolizující tři zemské desky.

Dalších úspěchů svého „dítěte“ se Adolf Dassler nedožil. Zemřel roku 1978 ve svém rodném Herzogenaurachu. Po jeho smrti zůstává značka po dalších deset let v majetku rodiny.

Roku 1989 se stává Adidas akciovou společností a pod vedením Roberta Louise Dreyfuse marketingovým koncernem.

Firma má 80 dceřiných společností. Převzala skupinu Salomon a získala tak nejen tuto značku, ale i její outdoorové technologie a k tomu i golfovou značku Tylor Made.

Nový koncept je představen v roce 2002, kdy Adidas přichází na trh s módním stylovým oblečním, jemuž se doposud nevěnoval.

O dva roky později přichází další velká událost tohoto impéria, a to odkoupení sportovní značky Reebok za 3,1 miliardy eur, čímž se otevřely dveře do dalších sportovních odvětví jako je hokej nebo baseball.

Linie Adidasu jsou v současnosti velmi obsáhlé, nabízí nejen boty pro nejrůznější aktivity, výbavy pro fotbal, lacros nebo jiné sporty, ale i další řady mezi než patří i stylové a trendy oblečení pro volný čas.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Adidas Facebook

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!