Céline

Založeno: 1945

Země: Francie

Zakladatel: Céline Vipiana

Tagy: , ,

V roce 1945 ještě pařížská značka Céline, která dnes patří k nejelegantnějším na světě, neodrostla dětským střevíčkům. A to doslova! Firma založená v tomto roce a pojmenovaná po své zakladatelce Céline Vipiana začínala totiž jako výrobce elegantních dětských botiček.

Právě v roce 1945 otevřela Vipiana společně s manželem Richardem první butik na 52 rue Malte v Paříži. První logo značky vytvořil Raymont Peynetovo a zobrazovalo červeného slona.

Své zaměření se rozhodla Céline změnit až s 60. léty, kdy začala přidávat pro ženy kožené kabelky, pásky a také boty. Chybět nemohla ani kolekce haute couture. Vysoce kvalitní, elegantní a zároveň nositelné a praktické oblečení si velmi rychle získalo srdce mnoha žen.

V 70. letech už si Céline užívala nadměrný úspěch díky svým jednoduchým a praktickým modelům. Expandovala nejen v Evropě, ale také v USA, Monte Carlu, Koreji i Japonsku.

Značka se stala absolutním miláčkem společenské smetánky, stejně jako její zakladatelka, která firmu velice dobře vedla až do roku 1977, kdy po ní převzal pomyslné žezlo americký návrhář Michael Kors. Díky němu vznikly první pret-a-porter kolekce a značka Céline získala ještě více na lesku. Přesto, že byl Kors, co by kreativní ředitel, úspěšný, rozhodl se v roce 2003 společnost opustit a věnovat se vlastní práci a značce v New Yorku.

Na jeho místo nastoupil návrhář Roberto Manichetti, který, i když měl na svém kontě zkušenosti z Burberry či Jil Sander, v Céline se neosvědčil a tak musel po roce odešel.

S rokem 2005 přišla do firmy jako hlavní návrhářka Chorvatka Ivana Omazic, která představovala kolekce plné rafinovanosti a bohémského života 20. let v Paříži. Experimentovala s průhledností i se zvířecími motivy a tak jsme mezi modely mohly vidět šifonové blůzky i šaty, pletenou odhalující krajku nebo pláště z krokodýlí kůže a kožešiny.

Ze všech jejích modelů vyzařovala sebevědomá ženskost a maximální luxus. A přesto, že svými návrhy nepochybně okouzlila mnoho klientů, módní kritiky uchvátit nedokázala a v roce 2009 byla nahrazena známou návrhářkou Pheobe Philo.

Právě tato žena konečně dala značce Céline novou, moderní a přitom ženskou identitu. Při svém nástupu hrdě prohlásila: „Nemůžu se dočkat, až budu ve studiu a začnu tvořit návrhy, které znovu probudí Céline…“

Dnes je jméno Céline považováno za synonymum ležérního chick stylu a značka je součástí koncernu LVMH sdružujícího 60 luxusních světových značek, mezi které Céline nepochybně patří.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Céline oficiální Facebook

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!