Givenchy

Založeno: 1952

Země: Francie

Zakladatel: Hubert de Givenchy

Tagy:

Francouzská značka Givenchy je synonymem čistého a sofistikovaného stylu a elegance s originálním nádechem provokace.

Hubert de Givenchy se narodil v roce 1927 v Beauvais ve Francii. Když mu bylo 10 let navštívil Světovou výstavu v Paříži a vrátil se uchvácen Pavilonem elegance, který byl sídlem nejslavnějších módních salonů, tehdy se rozhodl, že se stane módním návrhářem.

Po osvobození Francie se přestěhoval do Paříže a u Jacquesa Fatha se začal učit řemeslu. V roce 1947 se stal asistentem Luciena Lelonga a Elsa Schiaparelli ho pověřila, aby vedl její butik na Place Vendome, kde poté pracoval celkem 4 roky. Na začátku roku 1952 se mu splnil sen v podobě otevření vlastního salónu – Maison de Couture  a jeho první kolekce sklidila veliký úspěch. Ikonou značky se stala Bettina Graziani, modelka  a tisková mluvčí v jedné osobě a Givenchy pro ni vytvořil slavnou halenku Bettina. V roce 1953 se setkal s Audrey Hepburn, která pro něj znamenala ztělesnění ženskosti a stala se tak jeho celoživotní múzou a inspirací. Později se Audrey stala velvyslankyní salonu.

Givenchy byl také první módní návrhář, který představil luxusní kolekci dámské konfekce a to konkrétně v roce 1954, výsledkem byla kombinace elegance a odvážných moderních prvků. Nejoriginálnějšími kousky z jeho dílny jsou např. Šaty pytlovitého tvaru, u kterých nebyl zvýrazněn pas a nebo kabát s vysokým límcem. V roce 1973 se v jeho sortimentu objevila také pánská móda, konkrétně řada Gentleman Givenchy.

Značka se začala rozšiřovat po světě, především na Blízký východ a do USA. Givenchy se stal součástí luxusní francouzské skupiny LVMH spolu s Diorem, Louisem Vuittonem, Christianem Lacroixem a Céline. V roce 1995 kvůli Givenchyho odchodu do penze se stal hlavním návrhářem salonu John Galliano, který byl třikrát oceněn titulem Návrhář roku a jeho následovníkem byl později Alexander McQueen.

V současné době pro Givenchy navrhuje talentovaný italský módní návrhář Piccardo Tisci, který je autorem jak dámské a pánské módy, tak i doplňků , jako jsou kabelky a další kožené doplňky. Současné kolekce pracují s různými sklady a řasením materiálu. Nejčastější barvou je černá, ale objevuje se také červená, nebo bordová.

Článek vytvořila: Daniela Kottová. Zdroj obrázků: www.givenchy.com

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!