Dior

Dior logo

Založeno: 1946

Země: Francie

Zakladatel: Christian Dior

Tagy: , , , , , , ,

Christian Dior, jehož moc dobře zná celý svět, založil svůj první módní dům roku 1946 za pomoci Marcela Boussaca, textilního magnáta, v Paříži. Rozšířit svou podnikatelskou aktivitu do dalších 15 zemí a zaměstnat více než 2000 lidí se mu podařilo za neuvěřitelných 12 let.

Historicky první kolekce, kterou Dior uvedl, nesla název „New look“ a zazářila v roce 1947. V této kolekci se ale spíše než pohodlí upřednostňovala ženskost a luxus. V praxi to znamená zdůrazněná prsa, úzká ramena a také zúžený pas. Mimo jiné znamenala kolekce Dior New look pro Paříž revoluci v odívání žen a ta se tak znovu stala centrem světové módy.

V roce 1953 byl jako asistent , který se po Christianově nečekané smrti na selhání srdce v roce 1957 stal uměleckým ředitelem a hlavním návrhářem. Módní dům tak zachránil před krachem.

Jméno módního velikána Christiana Diora nese i jedna z největších společností zabývající se designovým oblečením a to Christian Dior S. A. Vlastní i divizi Christian Dior Couture, vyrábějící nejžádanější produkty „haute couture“ a také konfekci, kosmetiku, doplňky a parfémy. Nedílnou součástí této společnosti je i ta, která vyrábí pánskou konfekci s názvem Dior Homme.

Ve svém nejúspěšnějším desetiletí představil Dior jedinečných 22 kolekcí nejrůznějších střihů a tvarů. Christian Dior se stal světově uznávaným návrhářem a jeho jméno je symbolem módy. V roce 1949 je dokonce vyhlášen jako jedna z pěti nejvýznamnějších světových osobností.

160 luxusních butiků s plánem otevření dalších v blízké době, to je DIOR. Ale nejen luxusní oblečení a doplňky náleží do tohoto světa. V módních domech si můžeme vybrat parfém dle našeho vkusu. Avšak nesmíme zapomenout na ten úplně první, který byl inspirován právě první kolekcí, ale také milovanými květinami. Pokud se v parfémech alespoň trochu orientujete, pak může být zcela jasné, že první parfém nesl název Miss Dior. Inspirací pro název Christianovi byla jeho sestra, která za ním jednoho dne do nově otevřeného salonu přišla, a jeden z jeho tehdejších zaměstnanců vykřikl: „Podívejte, tam přichází Miss Dior, Miss Dior! Tak se bude jmenovat první parfém!“

A parfémy se staly zásadní částí portfolia této módní značky. Další na řadu přišla vůně Diorama, která vznikla o rok později a pro značku ji vytvořil Edmond Roudnitska. Velkým převratem ve světě parfémů byl rok 1953, kdy byla Edmondem vytvořena další vůně s názvem Eau de Cologne Fraiche, historicky první unisex parfém na světě.
Sám velký Dior snil o vůni založené na konvalinkách a tak se zrodilo Diorissimo.
Péči pro pány přinesla 60. léta v podobě Eau Sauvage a řada obsahovala jak parfém, tak i vodu před a po holení, balzám, mýdlo a pudr.
Rok 1972 přinesl květinovou vůni Diorellu.

Kouzlo orientální vůně Dioressence určené smyslným ženám objevil Dior koncem 80. let. Pro inovaci se společnost rozhodla roku 1985 a vznikl nový flakon, nové jméno nová Poison. Úspěch byl fenomenální, a proto na sebe pokračování nenechalo dlouho čekat. Poison získala nové sestry jménem Tendre Poison, Hypnotic Poison, Pure Poison a Midnight Poison. Pánové jistě znají i z dnešní doby vůni Fahrenheit, který se zrodil roku 1988. Také rok 1991 přinesl do rodiny parfémů Dior dalšího člena pojmenovaného Dune a určeného ženám.

Konec dvacátého století přinesl snad nejznámější parfém J’adore. Následující Dior Addict vznikl při kolekci rtěnek nesoucí stejné jméno. Ale to už tu máme Queen of the night, které dominuje jemná vanilka a jamajský květ s kaktusy. Tento parfém by klidně mohl nést pro svou neobyčejnou vůni jméno „jedinečnost“.
Výročí narození Christiana Diora přinesla starý známý, ale obnovený parfém Miss Dior s novým názvem Miss Dior Chérie.

Synonymem pro značku Dior je klasická elegance nastiňující tu pravou ženskost a krásu.

Článek vytvořila: Lucie Kramperová. Zdroj obrázků: Google.com, Dior official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!