Christian Lacroix

Christian Lacroix logo

Založeno: 1987

Země: Francie

Zakladatel: Christian Lacroix

Tagy: , , ,

Francouzský návrhář Christian Lacroix, který svým vstupem do módního světa způsobil opravdové pozdvižení, se narodil roku 1951 v Arles a už jako dítě si kreslil do bloku skici historických kostýmů.

Po maturitě se Lacroix přestěhoval do Montpellier a na místní univerzitě vystudoval dějiny umění, poté pokračoval ve studiích na Sorboně, kde napsal doktorskou práci s tématem odívání francouzského dvora v 18.století, a současně i na École de Louvre v Paříži.

Právě zde, ve městě lásky, se seznámil také se svou budoucí ženou Françoise Rosenthiel, která mu otevřela dveře do módního světa. Od roku 1978 začal získávat pracovní zkušenosti v prestižních salonech Hermés a Jean Patou. Naskytla se mu také příležitost pobývat v Japonsku a získat praxi u císařského dvora v Tokiu.

Vybaven těmito zkušenostmi v oblasti módy, v roce 1987, s pomocí koncernu LVMH, hrdě otevírá svůj vlastní podnik a představuje svou první haute couture kolekci, která na společnost zapůsobí jako elektrický šok.

Do doby, kdy se slovo designér stalo zaklínadlem přináší dechberoucí kreace překypující barevností, extravagancí a snovým luxusem. Košaté barokní fantazie a přehnaně historické siluety potvrzují, že múzou tohoto návrháře je jednoznačně historie. Inspiraci nachází nejen v historických ale i v divadelních kostýmech a rovněž ve folklóru jižní Francie, odkud sám pochází.

Právě po jeho první módní přehlídce se ve společnosti tvrdilo, že takový přepych nebylo vidět od doby těsně před Velkou revolucí. Lacroix dokáže materiály řasit, prošívat, vrstvit a vyšívat jako nikdo jiný. Miluje živůtky, vlečky, spodničky s volánky a puntíkované krinolíny, to jeho zásluhou se vrátily honzíky, šály, které ženy opět začaly nosit křížem přes prsa.

Christian Lacroix – talentovaný umělec s nekonečným množstvím originálních nápadů se velmi rychle stal pojmem ve světě módy, což dokazuje i udělení ceny CFDA pro nejvýznamnější návrháře. Na konci 80. a na počátku 90. let byl módní dům Christian Lacroix na vrcholu.

Společnost oslnil také roku 1990, kdy uvedl na trh parfémů svou první vůni ve velmi barokním flakonu, kterým poutala pozornost na první pohled. Snad kvůli jeho fanatismu byla pojmenována C’est la vie.

Každý další parfém pocházející z jeho dílny byl a je hodný zamilování. Okouzluje nejen ženy, ale i muže svou originalitou, svěžestí, výrazností a nekonečnou exkluzivitou.

V roce 1993 převzala jeho podnik skupina LVMH (vlastní další značky jako Dior, Fendi, Bulgari nebo Louis Vuitton) a Lacroix zůstal menšinovým akcionářem a hlavním návrhářem. Tato skupina si značku ponechala až do roku 2005, kdy ji prodala americké společnosti Falic Group.

V květnu 2009 vyhlásila firma Lacroix, v důsledku platební neschopnosti během finanční krize, bankrot, neboť hledání nového finančního partnera ztroskotalo. O dva měsíce později byla představena poslední kolekce haute couture v Paříži a ještě téhož roku „otec“ podniku značku nesoucí jeho jméno opustil. Práva na obchodní značku zůstala Falic Group.

Christian Lacroix ale práci návrháře neopustil a začal se plně věnovat další značce, kterou založil nezávisle na předchozí společnosti v roce 2005 – LCLX. Ta se věnuje výrobě divadelních kostýmů, designu interiérů a spolupracuje např. na výrobě parfémů s kosmetickou společností Avon.

Christian Lacroix od kolekce Podzim/Zima 2011 navrhuje limitovanou luxusní řadu pro španělskou značku Desigual. Kousky z této limitované kolekce jsou vždy plné barokních motivů, historických vzorů a typického Lacroixova módního rukopisu. Díky této módní spolupráci si každý za přijatelné peníze může pořídit kousky tohoto módního génia.

Mezi Lacroixovi další úspěchy patří kostýmy pro operu i balet, uniformy pro personál společnosti Air France nebo třeba design tramvají ve francouzském Montpellier.

Obdivovatelkami tohoto muže jsou i známé hollywoodské celebrity. Zpěvačka Madonna například neodolala jeho vyšperkovaným korzetům a oblékla je na turné v roce 2004 a zpěvačka Christina Aguilera ho dokonce pověřila vytvořením jejích svatebních šatů.

Je pravda, že některé jeho modely se bohužel nedají nosit v běžném životě, jelikož opeřená či nadýchaná sukně s předimenzovanými květy není zrovna běžný outfit na procházku městem. Ovšem najde se i celá řada modelů, kterými dokonale okouzlíte ve všech sférách. Lacroix totiž navrhl úžasné šaty, kalhoty i sukně, které si můžete obléknout na společenskou či večerní akci, do práce nebo na schůzku. A to jak přímo pod svým jménem nebo ve spolupráci se značkou Desigual.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Google.com, Christian Lacroix official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!