Chanel

chanel logo

Založeno: 1910

Země: Francie

Zakladatel: Coco Chanel

Tagy: , , , , ,

Dnes už světoznámá luxusní módní značka Chanel nese hrdě název přímo po své zakladatelce. Coco Chanel vlastním a původním jménem Gabrielle založila svůj první obchod s názvem Chanel Modes, tehdy ještě pouze s klobouky, roku 1910 v Paříži. Pouhých pár let stačilo aby se tento obchod značně rozrostl a dokonce už v roce 1921 jsme poprvé mohli okusit typickou vůni legendárního Chanelu No. 5.

Ale pěkně popořadě. Coco se narodila roku 1883 v Paříži a spolu se svými čtyřmi sourozenci musela po smrti své matky do klášterního sirotčince kde byla spolu s jednou ze svých sester přijata do klášterní školy. Když jí bylo asi dvacet let pomáhala své tetě v obchodě s oděvy v Moulins a zanedlouho měla pověst více než nadané švadleny. Navíc si od roku 1905 začala přivydělávat zpěvem v barech. Jednou ze zpívaných písní si také vysloužila přezdívku Coco, která v překladu znamená miláček.

Díky svému milenci Etienovi Balsamovi, se kterým se seznámila ve Vichy, si Coco Chanel prošlapala cestičku do vyšší společnosti. S ním byla až do roku 1910, poté potkala osudového muže Arthura Capela. Díky jeho podpoře si v Paříži otevřela již zmíněné obchody s luxusními klobouky a po čase sortiment rozšířila také o sportovní oblečení. Otevření dalšího módního salonu následovalo v roce 1916 v Biarritzu na jihozápadě Francie. Brzy nato představila první ucelenou kolekci s originálními košilovými šaty a nebo už tenkrát známé „malé černé“. Do dámské módy mimo jiné také zavedla úplet.

Coco chtěla módu z vyšší společnosti přenést a umožnit nosit i obyčejným lidem, a chtěla také aby se každá žena v jejím modelu cítila pohodlně a sama sebou. Upřednostňovala hlavně prosté a funkční věci. Také v oděvním průmyslu rozpoutala revoluci, přičemž už ve 30. letech měly její podniky na 3500 zaměstnanců. Byla své doby nejbohatší návrhářkou Francie a právem si tedy zasloužila přezdívku královna módy.

Po vypuknutí druhé světové války všechny své salony uzavřela s výjimkou jediného. V roce 1954 butiky v Paříži ale opět otevřela i svou dílnu a znovu udávala módní trendy.
Po smrti Coco Chanel roku 1971 se hlavním návrhářem značky Chanel stal Karl Lagerfeld (od roku 1983).

Nutno ještě podotknout, že tato neobyčejná žena předběhla svou dobu. Ženy nemohly projevit svou přirozenost a vlastně byla po dlouhou dobu považována za kurtizánku využívající podpory a pomoci svých mužů. Její touha po nezávislosti však jen podpořila tvořivého ducha.
Zhruba ve 20. – 30. letech přetvořila klasické pánské střihy do pohodlného dámského volnočasového oblečení. Ráda své modely sama nosila a to například námořnické kalhoty, žerzejové kostýmky či pletené vesty. Absolutní klasikou byly v její garderóbě již zmíněné malé černé vycházející z jednoduchého košilového střihu. Ani s doplňky nebyla pozadu a představovala kabelky, šály, pásky nebo třeba bižuterii. Vrcholem v její kariéře byl určitě rok 1954, se kterým přišel její nejslavnější kostým „Chanel“. Pro upřesnění se skládá z krátkého saka bez límce s velice výrazným lemováním saka ozdobnou portou a sukně po kolena. Tento již kultovní kousek pro svou jednoduchost a eleganci stále hrdě nosí ženy po celém světě a vyrábí se v různých barvách.

Na špičce kariéry oblékala takové hvězdy jako byly Audrey Hepburn, Grace Kelly nebo třeba Jacqueline Kennedy.

Článek vytvořila: Lucie Kramperová. Zdroj obrázků: Google.com, Chanel official page.

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!