Cartier

Založeno: 1847

Země: Francie

Zakladatel: Louis-François Cartier

Tagy:

Historie značky Cartier je stejně pestrá jako drahokamy, které ji reprezentují. Dokonalé šperky a hodinky, nezaměnitelné s konkurencí, jsou dnes známé a žádané po celém světě. Nosit je touží nejedna z nás, celebrity i členové královských rodin.

Značku nesoucí jméno rodiny Cartierů založili a zpopularizovali bratří Louis, Jacques a Pierre Cartierovi. V roce 1847 převzal osmadvacetiletý Louis šperkařskou dílnu, po svém mistrovi Adolphu Pickardovi, v Paříži, a položil tak základ pro společnost známou svým řemeslným uměním, nejvyšší kvalitou, jedinečným stylem a samozřejmě nepostradatelným luxusem.

V roce 1856 už šperky od Cartiera zdobí princeznu Mathildu, sestřenici císaře Napoleona III. A o tři roky později přibývá ke stálým zákaznicím i císařovna Eugénie.

Právě Louis je návrhářem několika nejznámějších kousků. Pod jeho rukama nevznikaly jen obyčejné klenoty, nýbrž opravdové skvosty dekorativního umění.

Jeho dílem jsou například barevné, exotické a orientální „Tutti Frutti“ šperky nebo okouzlující prsten „Trinity“, který představil světu v roce 1924. Prstýnek ze tří propletených kroužků, každý z jinak barevného zlata, dodnes obdivují ženy z celého světa. První kroužek byl vyroben z bílého zlata jako symbol přátelství, druhý z červného představující lásku a třetí ze žlutého symbolizující věrnost. Tento prsten uchvátil i velikého francouzského básníka Jeana Cocteau nebo americkou designérku interiérů Elis de Wolfe, která se stala jeho prvním oficiálním kupcem.

Dalšími významnými šperky se staly brože „Pták v kleci“, vyrobený v roce 1942 vzhledem k okupaci Francie, a brož „Osvobozený pták“ v roce 1944 na oslavu osvobození Francie.

Legendou je také kolekce „Bestiář“ zhotovená do podoby panterů, ptáků, krokodýlů, hadů nebo draků. Nejznámějším kouskem této kolekce je legendární brož s panterem, která byla roku 1940 vyrobena pro Wallis Simpson.

Cartier si uspokojováním požadavků všech svých klientů získal nepředstavitelnou oblíbenost a celosvětové uznání. V roce 1902 mu byla přidělena zakázka 27 tiár, dnes známých jako královské diadémy, ke korunovaci velšského prince a budoucího krále Anglie Eduarda VII. Ten Cartiera tituloval slovy „Joaillier des Rois, Roi des Joalliers“ – „Klenotník králů, král klenotníků“ a o dva roky později udělil firmě výsadní právo dodavatelů anglického královského dvora.

Postupem času toto právo získal Cartier i u královksého dvora Španělska, Portugalska, Thajska, Belgie, Rumunska, Albánie, Řecka, Srbska, Egypta a také Monackého knížectví a dinastii Orleánských.

Klenoty od Cartiera dostala i princezna Grace jako dar ke svatbě s princem Rainerem,mezi nimiž byl i snubní prsten s diamanty a smaragdy s 12 karáty.

Věhlas šperků pronikl až do daleké Indie, kde místní maharádža koupil známý diamantový „Paňdžábský náhrdelník“.

Co se týče historie neméně oblíbených hodinek této značky, i ta je stejně poutavá. Na jejím počátku stojí totiž obyčejný přátelský rozhovor Louise Cartiera s brazilským pilotem Albertem Santos-Dumontem, který si mu postěžoval, jak nepraktické jsou kapesní hodinky při létaní. Louis tedy navrhl ploché hodinky s čtvercovým ciferníkem a koženým páskem s přezkou. A tak vznikly tzv. „Santosky“-první náramkové pánské hodinky.

Cartier jimi potěšil nejen svého kamaráda Santose, ale i mnoho dalších klientů, a proto na trh přicházel s dalšími modely.

Nezapomenutelnými se staly třeba „Zázračné hodiny“s průhledným ciferníkem, v němž není vidět nic kromě ručiček, dokonce ani hodinový strojek. Modely z roku 1912 „Baignoire“ a „Tortue“ nebo také velmi úspěšný model „Tank“ představený v roce 1917 a inspirovaný válečnými stroji, které se začaly dostávat na západní frontu, najddete v prodeji dodnes v mnoha variantách.

Vysoce kvalitní hodinové strojky dodával Cartierovi výhradně E.Jaeger a mimo něj i Audemars-Piguet, Vacheron Constantin nebo Movado a LeCoultre.

Všechny hodinky jsou navíc označeny čtyřmístným referenčním číslem vlisovaným do řemínku.

Společnost se rozrůstala a již v roce 1907 měla pobočky, kromě Paříže, i v Londýně a New Yorku. Bratr Jacques si vzal na starosti provoz v Londýně a pobočku v New Yorku vedl od roku 1909 Pierre Cartieri. Ten se usídlil v novorenesanční vile Mortona Planta (syna železničního magnáta Henryho B. Planta) na Fifth Avenue. Sídlo od Planta získal za 100$ a dvouřádkový náhrdelník z přírodních perel v hodnotě 1 milionu dolarů.

Rok 1964 byl pro firmu Cartier zlomový, děti bratrů zakladatelů, stojící ve vedení jednotlivých poboček, značku po smrti Pierra Cartiera prodali.

O 8 let později ale byla pobočka v Paříži zakoupena skupinou investorů, v čele s Josephem Kanoui. Prezidentem společnosti se stal Robert Hocq, tvůrce konceptu „Les Must Cartier“, který záhy začal, společně s generálním ředitelem Alainem Dominiquem Perrinem, tvořit nové produkty držící se původních zásad značky, a to kvality, preciznosti a luxusu.

V roce 1974 byly již všechny pobočky skoupeny zpět a od roku 1982 se designu šperků ujal Micheline Kanoui, představujíc novou kolekci „Nové šperky“. O další dva roky později Perrin dokonce založil Cartierovu nadaci pro sponzorování umění.

A tak se značka, ukládající své drahocenné produkty do typicky červených krabiček, udržela na vysokém postu módního světa a nadále nad ní lidé vzdychají úžasem.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Oficiální Cartier Facebook stránka

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!