PACO RABANNE

Založeno: 1966

Země: Francie

Zakladatel: Francisco Rabaneda Cuervo

Tagy: , ,

V současné době je značka Paco Rabanne ve světě známá hlavně díky parfémům, které se objevily  na přelomu 60. a 70. let a dodnes jsou považovány doslova za revoluční.

Zdání ale klame, Paco Rabanne, vlastním jménem Francisco Rabaneda Cuervo se narodil 18. února 1934 v srdci španělského Baskicka , které musel spolu s rodiči, během občanské války, opustit a utéci do Francie.

Ve Francii vystudoval architekturu, ale v současné době je společností brán jako jeden z módních návrhářů, kteří udávali styl 60. let minulého století.

Je známo, že v 60. letech prošel svět umění velikou změnou a do popředí se dostávalo čím dál více „kinetické umění“, které je založeno na vytváření pohyblivých soch. Architekti začali nahrazovat kámen kovy a právě tato revoluce inspirovala Paca k vytvoření své první „Haute Couture“ kolekce, ve které zúročil své původní vzdělání a v roce 1966 založil svůj vlastní módní dům.

Výsledkem této kolekce bylo vytvoření 12ti naprosto nenositelných šatů,které jsou ale dodnes brány jako průlom jeho kariéry a  kde hlavní surovinou k výrobě, byl právě kov. Do historie se zapsaly hlavně šaty zvané „Moulded dreses“, které jsou vyrobeny z kovových destiček.

První dámský parfém s názvem Calandre  představil v roce 1969 a první pánský parfém později a to konkrétně v roce 1973 s názvem Paco Rabanne Pour Homme, který je dodnes jedním z nejprodávanějších pánských parfémů na světě. Květinový parfém XS byl představen v roce 1995 a je to jeden z příkladů „rabanovského“ ducha , právě pro jeho nádech rebelie a vášně. Pokračovatelem této vůně byl parfém Black XS pro drsné muže s něžným srdcem a nesměla chybět ani dámská varianta a to Black XS For Her.

Své oděvy a parfémy představil roku 1992 králi a královně  Španělska na světové výstavě v Seville, kde byl královskou rodinou uznán jeho talent a byl mu udělen nejvyšší španělský a francouzský titul.

V roce 1996 byla na trh uvedena první unisex vůně  a o dva roky později vznikla Paco Energy, vůně která povzbuzuje tělo i mysl. Následovaly další parfémy jako Eau De Paco Rabanne, La Nuit Perfume For Women, Paco Pour Elle a další.

Bestsellerem se ale stala vůně harmonická, odvážná a  o hodně mladší a to parfém One Million, který byl uveden na trh až v roce 2008. Po dvou letech následoval další bestseller a tím není žádný jiný, než Lady Million.

Začátkem roku 2011 se stal kreativním ředitelem indický návrhář Manish Arora, který  přináší značce stejnou odvážnost a provokaci jako sám Paco Rabanne.

V současné době je tato značka pod křídly španělské společnosti Puig Beauty&Fashion Group  a jejím hlavním návrhářem je  Američan Patrick Robinson.

Článek vytvořila: Daniela Kottová. Zdroj obrázků: www.pacorabanne.com, www.sauceydogs.com

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!