Jean Paul Gaultier

Založeno: 1976

Země: Francie

Zakladatel: Jean Paul Gaultier

Tagy: , , , ,

I když sám nosí rád prosté pruhované košile, svými módními kreacemi bořil tabu. Řeč je o francouzském návrháři, který skoncoval s klasickým pohledem na ženskost a nikdy nedodržoval pravidla co se módy týče.

Jean Paul Gaultier se narodil v roce 1952 v Arcueil ve Francii. Co se týče návrhářství, byl dětským géniem. Již ve věku třinácti let navrhnul celou kolekci šatů pro svou matku a babičku. O dva roky později vymyslel neobvyklý kabát se zipem a ve svých sedmnácti, přestože nevystudoval žádnou z návrhářských škol, poslal s plnou dávkou kuráže i sebevědomí své skici do Paříže návrháři Pierru Cardinovi, který jeho talent ihned rozpoznal a zaměstnal jej jako asistenta. V módním domě tohoto zakladatele prêt-à-porter pracoval Gaultier dva roky, poté strávil rok u Jacquese Esterela a tři roky v salónu Patou, kde spolupracoval s návrháři Angelem Tarlazzim a Michaelem Gomou.

V roce 1976 vyšlo několik Gaultierových skic v módním francouzském časopisu Mode Internationale a získaly si okamžitý ohlas. Stejného roku se také tento nadaný návrhář začíná ubírat – již s vlastní značkou – zcela novými cestami. Ovlivněn punkem a londýnskou tvůrkyní Vivienne Westwood přináší do pařížské módy provokativní sexappeal. Gaultier zde tvoří extravagantní, hravé a originální kousky. Vzdušné tylové sukně kombinuje s cool bundami pobitými cvoky a jím vytvořené podprsenky se štrasem umožňují obdivovat dosud ukrývané detaily.

,,Jestliže se žena obléká jako koketa, ještě to nic nevypovídá o její morálce. Možná že ty krásné dámy v kostýmcích od Chanel jsou ty pravé kokety.“ prohlásil.

Tento avantgardní umělec i zaměňuje a směšuje roli ženy a muže. Jako jediný návrhář předváděl určité kusy jak na ženách, tak i na mužích. V Paříži roku 1997 předvedl například pánský korzet a dodal: ,,Jsem pro rovnost pohlaví. Pokud existuje nějaký kus oděvu pro ženy, tak proč ne i pro muže?“ Za touto myšlenkou si stál i při tvorbě dlouhých sukní a hlubokých výstřihů určených právě pro muže. Tomu, co se dnes často označuje za metrosexuální, se tehdy říkalo prostě ,,gaultier“.

Pro svou reputaci byl také často přezdíván Princem perverzity. Inspirací mu byla ležérní pouliční londýnská a newyorská móda, které ovšem dodával pařížský šmrnc a eleganci.

Mezi jeho nejvýraznější práce patřily saka, bundy a šaty s velkými vystříhanými otvory tak, že oděvům dodávaly vzhled klece. Dále pak například topy s fiží a holými rameny, kožené cyklistické kalhoty a již zmíněné pánské sukně.

Roku 1990 navrhuje Jean Paul Gaultier dokonce kostýmy pro Madonnu na její turné Blonde Ambition Tour, díky nimž se zpěvačka stává módní ikonou. Nejznámějším kouskem byla nepochybně charakteristická špičatá podprsenka.
Z jeho dílny pochází např. i bílý kostým Mily Jovovich ve filmu Pátý element vytvořený z pruhů látky.

Svůj talent, nevšedního ducha a schopnost provokovat využil Gaultier také u parfémů. Jeho prvňáček ve světě vůní byl sexy uhrančivý Classique v roce 1993 určený ženám. Trhákem se ale stal i o dva roky později uvedený Le Male pro muže. Jeho parfémy ve flakonech ,,torzo“ patří k nejlépe prodávaným parfémům vůbec.

Začátkem roku 2005 navrhuje Gaultier námořnickou kolekci, inspirovanou jeho oblíbenými příčně pruhovanými košilemi. A to pro francouzský zásilkový dům La Redoute.

Vedle kolekcí prêt-à-porter (vezmi a nos) a konfekce tvoří tato značka také haute couture.

Celý svět dokáže Jean Paul Gaultier šokovat také tím, že na jeho přehlídkách předvádějí i modelky a modelové s nadváhou, vráskami, piercingem nebo tetováním, což potvrzuje jeho motto: ,,Nic není vážné, vše je hra!“

Ačkoliv se některé modely nebo celé přehlídky kolekcí dají považovat za přehnané, nelze pochybovat o tom, že tato netradiční a výstřední díla jednoho z nejvlivnějších a nejokázalejších návrhářů, se těší jak silné kritice a vlně odporu, tak i obrovské popularitě.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Google.com, J.P. Gaultier official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!