Cavalli

Založeno: 1970

Země: Itálie

Zakladatel: Roberto Cavalli

Tagy:

Králem extravagance je právem nazýván návrhář a zakladatel přední italské značky nesoucí jméno Roberto Cavalli. Kousky od Cavalliho poznáte tak spolehlivě, jako milovníci umění poznají obraz od Picassa.

Módní velikán Roberto Cavalli se narodil v roce 1940 ve Florencii a k umění byl veden prakticky od kolébky. Jeho otec byl krejčím a dědeček uznávaným malířem z hnutí Macchiaioli, jehož obrazy jsou dodnes vystavovány v galerii Uffizi ve Florencii. Nebylo tedy překvapením, že mladý Roberto začal studovat na Institutu umění, kde se specializoval na textilní tisk.

Právě zde začal experimentovat se způsoby tisku na kůži či semiš. Svůj revoluční způsob tohoto tisku si v 60. letech nechal dokonce patentovat a dobře udělal. Brzy dostal nabídku pracovat pro módní dům Hermés i Pierre Cardin.

Roku 1970 představil svou první samostatnou kolekci a šokoval tak všechny módní kritiky té doby. Skromností Roberto neoplýval, a tak jeho cílem bylo zaujmout především smetánku, což se mu podařilo. Každý návrh odpovídal vkusu slavných a bohatých, a je tomu tak prakticky dodnes.

Jeho butik v Saint– Tropez se od roku 1972, kdy byl otevřen, stal místem setkávání vyšší společnosti, ke které patřila i Brigitte Bardon nebo Sophia Lauren.

Jeho sláva však ale, ani za těchto dobře vyhlížejících podmínek, nestoupala. Roberto Cavalli byl totiž zastíněn úspěšnějším Giannim Versace, a to tak, že dokonce uvažoval o ukončení své kariéry v módním světě.

V 90. letech ale nastal nečekaný zvrat, který ho vyzdvihl na módní vrchol. Jeho žena Eva Duringer, bývalá Miss Universe, převzala všechny obchodní aktivity a pustila se do přípravy velkolepých reklamních kampaní, které dostali Cavalliho do podvědomí široké veřejnosti.

Značka Roberto Cavallli se tak rázem stala prvotřídní a každá známá osobnost s dokonalou postavou a velkou dávkou odvahy si odnášela z jeho butiků, kterých je dnes přes 30 po celém světě, minimálně jeden nápadný model.

Jeho originální oděvy jsou charakteristické jedinečnou kombinací agresivního sex-appealu , řemeslného tisku a výstředních témat. Pod R.C. Najdeme například šaty se zvířecími vzory, bujné květinové vzory, pajetky, džíny kombinované s brokátem, použití hadí a zebří kůže a drahé kožešiny ze sobola nebo činčily.

Stejně extravagantní jsoui pret-a-porter kolekce nabízející šaty pošité ornamenty draků, kimonové sametové pláště, různobarevné paisley vzory a samozřejmě kožešiny a kůže s motivy zvířat.

Není ale mnohdy jednoduché vypadat v jeho přezdobených šatech vkusně. Některým zákaznicím by návrhář své exkluzivní šaty nejraději strhal z těla. Sám pronesl: „Mé šaty se mnohdy nosí vulgárním způsobem. Elegance je výrazem vnitřního postoje. Sedlák může ve svém kroji vypadat elegantněji než hlupák ve smokingu.“

Oproti tomu dokonalou nositelkou Cavalliho návrhů je pro něj právě jeho manželka Eva. Překrásné modely také plní šatníky těch nejnáročnějších světových celebrit, jako je Victoria Beckham, Jennifer Lopez nebo Beyoncé.

V současnosti stejně jako dříve se všechny výrobky, ať už jde o dámskou či pánskou kolekci, módní doplňky, brýle či obuv a parfémy, vyrábějí v Itálii. Cavalli má stejně jako většina značek několik řad, a to Roberto Cavalli, což je linie pret-a-porter kolekci hodící se pro celebrity, Just Cavalli – mladá kolekce pro začínající hvězdy, RC Menswear nabízející oblečení pro muže a také Angels and Devils s oblečením pro mladé excentriky.

V roce 2007 návrhář dokonce zhotovil kolekci oblečení pro řetězec obchodů H&M.

Každopádně nejsou šaty značky Roberto Cavalli, ve kterých byste nebyli nepřehlédnutelní.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Roberto Cavalli Facebook

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!