Emilio Pucci

Založeno: 1947

Země: Itálie

Zakladatel: Emilio Pucci

Tagy:

Mnoho barevných odstínů a vzorů proslavilo značku nesoucí jméno po svém zakladateli – Emilio Pucci. Jeho lehké šaty s abstraktními vzory se staly legendou. Stejně jako on sám.

Italský šlechtic Emilio Pucci, markýz di Barsento, se narodil roku 1914 ve Florencii. Jeho snem nebylo býti návrhářem, nýbrž sportovcem. A protože miloval lyžování navrhl si sám i lyžařskou kombinézu, která se mu stala osudnou při seznámení s tehdejší fotografkou módního časopisu Harper’s Bazar Tonni Frissel.

Když fotografka zjistila, že kombinéza je jeho dílem, nabídla mu spolupráci při propagaci jeho tvorby, a tak v roce 1947 vytvořil Emilio první elastické šponovky upevněné pod chodidlem a vrhl se do navrhování tenisového a golfového blečení.

Jeho móda pro volný čas charakteristická dávkou elegance a veselými jasnými barvami byla v 50. letech novinkou. Z jeho dílny vyšly brzy také capri kalhoty, které se stejně jako šponovky v průběhu desetiletí neustále vracejí do módy.

Pucci se také pyšní titulem vynálezce elastické látky s obchodním názvem emilioform, která je směsí žerzeje a příze helanca.

Návrhář vždy trval na tom, že jeho modely musejí být tvořené v jednoduchých liniích, z kvalitních, ale lehkých a příjemných materiálů, aby osvobodily ženské tělo a umožňovalo mu volný pohyb.

Styl Emilia Pucci byl vždy přezdíván kaleidoskopem barev. Z 500 barevných odstínů, které umělec používal patří dodnes k těm nejznámějším Emilio rosé a Emilio tyrkys.

Přehlídky této značky se nejčastěji konaly v Palazzo Pucci u Florencie, kde své návrhářské skvosty prezentoval Emilio nejraději,ale od roku 1952 začal přehlídky pořádat v Sala Bianco florentského paláce Pitti, kam přijížděla i řada amerických nákupčí.

Skvostné pestrobarevné šaty, hedvábné šátky a halenky s Pucciho geometrickými vzory s nadšením oblékaly také hvězdy jako Elizabeth Taylor, Sophie Loren, Ingrid Bergman nebo Marylin Monroe, která je dokonce v jednom z Pucciho modelů pohřbena.

Po smrti zakladatele firmy bylo 70% podniku prodáno koncernu LVMH, sdružujíímu značky luxusního zboží, mezi něž Emilio Pucci bez pochyby patří. LVMH také v roce 2002 přijal na místo hlavního návrháře avantgardního Christiana Lacroixe.

V Lacroixově režii a od roku 2005 pod vedením Matthewa Williamsona značka začala ještě více vzkvétat. Slavné vzory zůstaly na nových trendy střizích, a tak v nabídce můžeme objevit napříkald černé kostými s bílými obrysy geometrických tvarů nebo retro look s ostrými růžovými a tyrkysovými tóny.

Dnes můžeme v modelech návrháře, který dokázal zaujmout celý svět, vidět například Madonnu nebo herečku Sarah J. Parker na plakátech k filmu Sex ve městě 2.

Značka Emilio Pucci ale i nadále zůstala spjata s lyžařským světem, a to v podobě spolupráce s firmou Rossignol, pro níž navrhla design flyží, bot a funkčního oblečení, které si mohla vyzkoušet třeba slovenská reprezentantka Veronika Zuzulová.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Emilio Pucci Facebook

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!