Wrangler

Založeno: 1897

Země: USA

Zakladatel: C. C. Hudson

Tagy:

Než se Wrangler stala značkou s velkým Z, stálo to podnikatele C.C. Hudsona 40 let tvrdé práce.

Když dvacetiletý Hudson v roce 1897 opouštěl rodinnou farmu v Tennessee, netušil, že se brzy stane zakladatelem společnosti, která bude udávat směr džínové módě. Svůj sen o textilním průmyslu se vydal hledat do Severní Karolíny, konkrétně do města Greensboro. Právě zde dostal svou první práci v továrně vyrábějící montérky. Za našívání knoflíků zde denně dostával 25 centů, což mu horko těžko stačilo na běžnou obživu.

V roce 1904 byla továrna zavřena a C. C. Huson tak dostal příležitost otevřít si svůj vlastní podnik. S kamaráddy a kolegy si odkoupili šicí stroje od bývalého zaměstnavatele a pronajali si prostor ke svému tvoření v podniku nazvaném jednoduše Hudson Overall Company.

Od počátku se jim dařilo. Roku 1919 byla firma přejmenována na Blue Bell Company, a začíná se naplno věnovat výrobě pracovních laclových kalhot z džínoviny. „Montérky“ mají sice úspěch, ale legendárními se stávají až o pár let později, díky nové látce 100% Sanforized Fabric, která se při praní kalhot srážela minimálně. Kalhoty tedy držely tvar.

Konečné pojmenování Wrangler značka získá až v roce 1943. V té době také C. C. Hudson zaměstnává esternového krejčího jménem Rodeo Ben, který navrhuje 13 prototypů kalhot a testuje je přímo při rodeu. Zvítězil typ „13 MWZ Men´s Zipper Fly“.

O čtyři roky později uvádí na trh první pravé džíny Wrangler, určené právě pro kovboje a rodeo. Hlavním prvkem byla vysoká kvalita a odolnost. Díky jejich pohodlnosti si je okamžitě oblíbila spousta kovbojů, mezi něž patřil i Jim Shoulders, Bill Linderman či Frenckles Brown.

I dnes patří Wrangler mezi oficiální oblečení asociace Rodeo Cowboys.

V roce 1962 začínají džíny Wrangler pronikat i do Evropy a jejich oblíbenost se dostává i mezi běžnou populaci. V 70. letech se stávají symbolem svobody a dobrodružství a rázem jsou nepostradatelným oblečením mladé generace. Fenoménem ostatně zůstávají i v dnešní době, nejen u náctiletých, ale prakticky u všech věkových kategorií.

Kalhoty této značky jsou rozpoznatelné od konkurence snadno, buďto díky barevnému prošívání kapes, americké vlajce, kterou můžete objevit na výšivkách nebo potiscích či podle specifického knoflíku. Střihy jsou různé, přeci jen každý má slabost pro něco jiného. Muži spíše preferují rovný střih nohavic, ženy naopak mírně rozšířený.

Změna přišla s 80. léty a to v podobě výrobce plavek „Jeantzen“, kterého společnost získala, aby rozšířila vlastní sortiment. Roku 1986 se také Wrangler připojil k VF Corporation, jednomu z předních výrobců džín na světě, zastupující také značky Lee, JanSport, The North Face a Vassarette. Džíny Wrangler ale zůstávají pro VF těmi nejdominantnějšími.

Sortiment nebyl ovšem omezen pouze na kalhoty nebo plavky, ale byl rozšířen o bundy, trička, tílka, košile, mikiny, kraťasy a doplňky v podobě pásků, šátků a dokonce i kšiltovek.

Značka má několik známých standartních řad, např. Wrangler Jeans Co., Wrangler Western Wear, speciální řady pro ženy – Aura a Blue Bella a také pro jedince, kteří rádi country stylem vybavují i své domovy nabízí řadu Wrangler Home Collection.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Wrangler oficiální Facebook

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!