Crocs

Založeno: 2002

Země: USA

Zakladatel: George B. Boedecker Jr.

Tagy:

Celý svět zná boty Crocs. Někteří z nás je zbožňují, pro jiné jsou hotovou módní katastrofou. Kdo je ale neměl na nohou, nepochopí. Jejich lehkost, odolnost a pohodlí, které poskytují, nemůže přehlédnout ani ten nejzarputilejší odpůrce.

Tato americká značka byla založena Georgem B. Boedeckerem jr. z Colorada, jehož hlavním nápadem a cílem byly vzdušné, protiskluzové boty pro hosty lázeňských zařízení, které by zároveň byly dobrou volbou i ze zdravotního hlediska. Netušil však, že tvoří základy nového celosvětového hitu.

Prvotní modely Crocs Beach byly představeny v roce 2002 na lodní výstavě Fort Lauderdale Boat Show na Floridě a těšily se ohromnému úspěchu, za krátkou dobu bylo vyprodáno všech 200 párů, které byly prozatím vyrobeny.

Pokud se vám zdá, že jsou crocsy vyrobeny z gumy nebo umělé hmoty, nechte se prosím vyvést z omylu. Používaným materiálem je tzv. Croslite vyrábějící se z extrudované pryskyřice, díky němuž jsou boty Crocs snadno omyvatelné, odolné vůči zápachu, bakteriím či plísním a také neuvěřitelně lehké (běžná bota Crocs váží okolo 280 gramů). Díky Croslite se boty dokáží přizpůsobit tvaru chodidla, a proto jsou také doporučovány i ze zdravotních důvodů.

Kromě unikátního ergonomického tvaru, který podporuje klenbu chodidla a zároveň zajišťuje dobrou oporu pro vaše nohy, díky zpevněné patě, je plusem také masážní vzorek uvnitř boty, který dokonale prokrvuje chodidla. Bylo prokázáno, že oproti chůzi naboso snižují boty Crocs svalové vyčerpání až o 62,6% a tlumením otřesů při došplápnutí šetří nejen Vaše klouby, ale i vazy. Zapomenout nesmíme ani na vzdušné ventilační otvory, díky nimž se nepotí nohy.

V botách této značky můžete tedy stát na nohou celé hodiny a přesto jsou vaše nohy stále v pohodlí.

Díky svému neotřelému designu a funkčnosti se boty značky Crocs velmi rychle staly fenoménem, a jak rostl zájem o ně, rozšiřovala se i jejich výroba. Kromě klasických „krokodýlů“ nabízí firma i unikátní balerínky a letní žabky nevšedního vzhledu či zimní kolekci vybavenou hřejivým a měkkým kožíškem.

V současnosti lze toto praktické obutí vybírat ze široké nabídky různých variant a ještě obsáhlejší palety barev, čímž se firma snaží zavděčit i těm nejnáročnějším zákazníkům. Přesto ale nejoblíbenějším a nejčastěji voleným modelem zůstává Crocs Cayman dostupný ve více než 20 barvách.

Boty Corcs mají jiné číslování velikostí, než na které jste běžně zvyklí, a tak pokud chcete zjistit svou velikost, přečtěte si návod zde: VELIKOSTI CROCS 😉 Velikosti Crocs jsou totiž číslované dle US číslování (převodní tabulku najdete právě v odkazu) a před číslem je vždy písmeno dle pohlaví. A tak pánské velikosti Crocs mají před číslem písmeno M (jako man), dámské velikosti Crocs písmeno W (jako woman). Dětské velikosti Crocs před číselm velikosti obsahují C (jako children) a velikosti bot Crocs pro juniory jsou označeny písmenem J.
Ale když si jednou pořídíte své Crocsy, které vám padnou jako ulité, tak vám stačí si zapamatovat označení své velikosti a máte na pořád vystaráno. Samozřejmě je rozdíl ve volnosti nohou, když si kupujete baleríny Crocs nebo ty známé a stále oblíbené ve tvaru „dřeváků“.

Boty s malým krokodýlem v logu jsou určeny všem mužům i ženám napříč věkovými kategoriemi.
Značka Crocs si ale podmanila i dětská srdce, a to sérií bot s motivy populárních animovaných postaviček – Crocs Disney Kids.

Do České republiky doputovaly boty značky Crocs roku 2006 a stejně jako v zahraničí i zde našly své věrné milovníky, mezi něž patří i známé celebrity jako je Aňa Geislerová, Pavel Liška, Martin Dejdar nebo Jiří Macháček. Ve světě je s oblibou nazouvá například Madonna, Teri Hetcher a Al Pacino.

S přibývajícími léty a vzrůstající oblibou skupovala společnost menší podniky, které představovaly jakýmkoliv způsobem přínos pro rozvoj samotné značky Crocs.

Tou nejznámější je zřejmě značka Jibbitz, která vznikla z prvotně nevinného nápadu paní Sheri Schmelzer z Colorada. Ta začala v roce 2005 zdobit svým malým dětem jejich Crocsy malými ozdůbkami z hlíny nebo kamínků, jen tak pro radost, její manžel v této zálibě však spatřil velký potenciál a založil malou nenápadnou firmu s názvem Jibbitz, která se brzy dostala pod křídla právě značky Crocs.

Mezi doplňky Jibbitz naleznete nejrůznější odznáčky, drahokamy, květinky a stovky dalších motivů, kterými si s oblibou zdobí své Crocsy nejen děti, ale i dospělí, aby tak každý ukázal světu svůj styl a osobnost.

Další součástí „rodiny“ Crocs je Bite Footwear, vyrábějící boty pro outdoor, především golfovou obuv. Začátek spolupráce těchto dvou firem byl zpečetěn kolekcí bot Crocs Ace. Neméně důležitou částí týmu je také technologická společnost Ocean Minded, která navrhuje speciální lehké plastovémateriály, které se využívají u některých modelů bot Crocs.

Nenasytný krokodýl si už ale nevystačí pouze s výrobou bot, dnes nabízí i další produkty v podobě kabelek, kufrů, hodinek a brýlí.

Značka, která je jednou z největších obuvních ikon světa, prodala nezničitelných „gumových“ bot stovky milionů a jak jsme napsali již na začátku – buďto jsou i vaší láskou nebo něčím co ve své skříni, i přes všechnu chválu, nechcete.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Oficiální FB Crocs

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!