Valentino

valentino-logo

Založeno: 1959

Země: Itálie

Zakladatel: Valentino Clemente Ludovico Garavani

Tagy: , ,

Mezi slavné módní návrháře, jejichž vlast má tvar „holínky“ patří i Valentino Clemente Ludovico Garavani, parfumérní designér, podnikatel a zakladatel značky Valentino. Královské značky mezi italskou haute couture.

Tohoto talentovaného muže již od dětství fascinovaly krásné ženy v nádherných róbách, a tak ve svých 14 letech začal kreslit návrhy šatů a o 3 roky později odcestoval do Paříže. Tam začal studovat na specializované oděvní a designerské škole Chambre Syndicate de la Haute Couture.

Ve Francii prošel módními domy Jean Desses, kde spolupracoval s Guy Larochem a po 8 letech se opět vrátil do Itálie, aby zde otevřel svůj první butik za pomoci svého otce a jeho společníka.

Z počátku se mu příliš nedařilo a otcův společník podnik záhy opustil. Valentino se ale počátečního neúspěchu nezalekl a spojil se se svým přítelem Giancarlem Giemettim, kterému přenechal starosti byznysu a sám se naplno vrhl do navrhování.

Již v roce 1962 předvedl svou první kolekci na velké přehlídce v honosném Palazzo Pitti ve Florencii. Jeho popularita a známost velmi rychle stoupala. Nejprve v rodné Itálii, brzy však po celém světě.

Svou první kolekci Couture představil v hotelu Waldorf Astoria v New Yorku v roce 1964 a zájem byl obrovský. O tři roky později získal prestižní ocenění Neimena Marcuse, které je v módním světě ekvivalentem filmových Oscarů.

Mezi Valentinovy první prominentní zákaznice patřila Jaqueline Kennedy, která si ho v roce 1968 vybrala jako tvůrce svých šatů na svatbu s miliardářem Aristotelem Onassisem. Tyto šaty, něžné krajkové bílé mini, se staly jedním z nejkrásnějších klenotů Valentina.

Po tomto triumfu v podobě „bílých mini“ ho jeho kolegové nazvali „básníkem bílé barvy“.
Ještě téhož roku představil mladou a moderní „bílou kolekci“, pokládanou za vrchol jeho pětačtyřicetileté tvorby.

V roce 1968 značka Valentino také jako první využila své logo k dekorativnímu účelu, což je dnes již pro módní značky standardem. Monogram ,,V“ najdeme především na módních doplňcích a také parfémech.

V průběhu let oblékal vždy dokonale oblečený návrhář nejprivilegovanější ženy doby. Patřily k nim Elizabeth Taylor, Courtney Love, Sharon Stone nebo princezna Margareta. Mnohé z nich nepojila k Valentinovi jen společná láska ke krásným šatům, ale i přátelství. Například E. Taylor se stala kmotrou Valentinova velmi důležitého projektu – asociace L.I.F.E. – založeného roku 1990 na podporu dětí nemocných AIDS.

Valentino Garavani se stává králem proměnlivé a překrásné módy. Jeho večerní toalety okouzlují štíhlými ženskými liniemi, náročnými perlovými nebo pajetkovými výšivkami a zajímavými akcenty. Například pštrosími pery nebo dlouhými šifonovými vlečkami a dramatickou tzv. valentinovskou rudou barvou, pro níž měl vždy slabost.

Však také návrhářovým mottem bylo „Toužím po jediném. Abych mohl udělat ženy krásné a elegantní“.

U značek jako je tato v žádném případě nenajdete ležérní či méně kvalitní oblečení. Nejedná se prostě o normální značkové oblečení. Na haute couture se kladou ty nejvyšší nároky jak na šití, tak i na design. Vše s extrémním důrazem na detail.

Význačnou kulturní událostí se stalo otevření „Akademie Valentino“ v roce 1989. Toto kulturní centrum se nachází poblíž hlavního římského ateliéru Valentina a pořádají se v něm prestižní umělecké výstavy.

Dvojice Valentino Garavani a Giancarlo Giemetti se rozhodla v roce 1998 módní dům prodat italskému konglomerátu Holding di Partecipazioni Industrialli, který značku roku 2002 prodal Marzottovi, který o tři roky později vytvořil Valentino Fashion Group působící jako samostatný, veřejně obchodovatelný podnik.

Úspěch provází kolekce této značky i jejího zakladatele řadu let, mnohokrát mu svět tleskal ve stoje, skvosty z jeho dílny zdobí současné ženy nejen při každém udělování Oscarů, ale jsou i drahými exponáty muzeí.

Valentino – slavný tvůrce okázalých modelů, jež jsou symbolem exkluzivní a nákladné elegance, oslavil v květnu 2014 82. narozeniny. Svou kariéru ale pověsil na hřebíček už v roce 2008.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Google.com, Valentino official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!