Tiffany & Co.

Založeno: 1837

Země: USA

Zakladatel: Charles Lewis Tiffany

Tagy: , , , ,

Velký diamantový příběh začíná 15. února 1812 v městečku Killingly v Connecticutu, kdy se narodil Charles Lewis Tiffany. Když mu bylo 15 let, založil jeho otec malý krámek se smíšeným zbožím, který ho nechal vést. Později už vedl jeden z mlýnů, který také patřil otci. V pětadvaceti letech se mladý Charles rozhodl rodinný podnik opustit. Do začátku si od otce půjčil 1000 dolarů a společně se svým kamarádem ze školy – Johnem B. Youngem se přesunuli do New Yorku. Tam založili stánek s dárkovým zbožím. Výjimeční byli ve své době tím, že o žádné ceně nesmlouvali, všechny byly pevně stanoveny. V jimi nabízeném sortimentu byli originální. Tiffany vyhledával vkusný porcelán, klenoty či příbory. A tak se brzy stal oblíbeným terčem newyorských boháčů. Pro zajímavost je nutno zmínit, že Tiffanyho oblíbenými produkty byly i české sklo a křišťál.

Vydělané peníze pak investovali do budování obchodů za oceánem a v roce 1850 s nadšením otevřeli první evropský obchod v Paříži. Po osmnácti letech byla otevřena další pobočka v Londýně. Ale to už se v New Yorku stihli přestěhovat na luxusnější adresu, a to na Pátou Avenue. Tou dobou už měl Tiffany mezi smetánkou prahnoucí po luxusu a kvalitě zvučné jméno.

V roce 1867 obdržel na Světové výstavě v Paříži cenu za design. První Američan, kterému se podařilo okouzlit evropskou porotu. Po této události se mezi jeho klientelu řadili i ruský car, perský sáh nebo královna Viktorie.
Na začátku Občanské války ve Spojených státech však nemohl být jen prodejcem luxusu a tak vyráběl například i ceremoniální šavle nebo byl později pověřen americkou vládou k výrobě nejvyššího vojenského vyznamenání – Medal of Honor. Mimo jiné také vyrábí porcelán pro bílý dům, oficiální dary pro diplomatické návštěvy a v neposlední řadě šperky pro první dámy. Po válce se ale vrátil ke svým diamantům a do Spojených států dovezl nevšední klenotnické kousky z Evropy, které s nemalým ziskem prodával.

Surové diamanty samozřejmě také nechával zpracovávat. Roku 1877 byl v Africe nalezen nejkrásnější, žlutě zbarvený, diamant v historii o velikosti skoro 290 karátů. Koupil ho, kdo jiný než Tiffany a dal ho vybrousit svému nejzručnějšímu gemologovi Georgi Fredericku Kunzovi. Diamant jím byl pak celý rok zkoumán, než na něm byl proveden první řez. Výsledný diamant měl nakonec velikost 128 karátů. Tento diamant s uhrančivým leskem byl pojmenován „Tiffany Diamond“ a stal se jedním z nejobdivovanějších diamantů světa.

Pouhých 10 let poté Tiffany zaplnil titulní strany novin znovu, když se mu podařilo koupit francouzské korunovační klenoty. Tím si vysloužil přezdívku „Král diamantů“ a jeho firma se stala světovým diamantovým impériem.
V roce 1886 byl světu představen zásnubní prsten, který je nám znám i dnes. S briliantem zcela neklasicky zasazeným do korunky a podzdvihnutým nad prsten tak, aby odrážel co nejvíce světla. Byl to rozdíl od tehdy běžného zasazování briliantů přímo do drahého kovu. To ale nedokázalo vytvořit takový lesk a třpyt jako Tifanyho nová metoda. Slavný zásnubní prsten byl tedy pojmenován „Tiffany Setting“ a stal se nejvyhledávanějším a nejoblíbenějším prstenem všech dob.

Typická tyrkysová krabička jejíž barva je nazývána jako Tiffany blue, je součástí každého výrobku a je také známkou luxusu, vysoké kvality a nadčasové elegance.

Domovská základna Tiffany & Co. – obchod na Páté Avenue se velmi proslavil a tvoří domov nejkrásnějším diamantům světa.
Tiffanyho si zamilovali nejen američtí prezidenti, evropští panovníci nebo světoví magnáti, ale také celebrity. Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor nebo Jacqueline Kennedy Onassis.

A například slavný film Snídaně u Tiffanyho z roku 1961 znáte? Unikátní kousky jež se zapsaly do historie pro ně vyráběl návrhář Jean Schlumberger. Mimo jiné se značkou spolupracoval i Andy Warhol, Paloma Picasso, nebo třeba známý architekt Frank Gehry. I dnes nás na červeném koberci oslní lesk krásných a jedinečných šperků od Tiffanyho. Můžeme je obdivovat například na hvězdách jako Angelina Jolie, Anne Hataway, Natalii Portman, Blake Lively a na mnoho dalších celebritách.

Tyrkysový Tiffany & Co. je jasnou špičkou ve svém oboru, je celosvětově uznávaným fenoménem a tvoří i kousek americké historie. A kromě VIP klientů si značku Tiffany zamilovaly i miliony zákazníků po celém světě. Spolu s hlavně dámskými šperky Tiffanym oslavují nejzásadnější momenty svých životů od dovršení plnoletosti, ukončení studia, unikátního zásnubního prstenu, až přes prsteny snubní. Zkrátka ke každému jedinečnému okamžiku ve vašem životě.

Tyrkysová krabička korunovaná bílou stuhou zkrátka vykouzlí úsměv na rtech každému.

Článek vytvořila: Lucie Kramperová. Zdroj obrázků: Google.com, Tiffany & Co. official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!