Marc Jacobs

Marc jacobs logo

Založeno: 1993

Země: USA

Zakladatel: Marc Jacobs

Tagy: ,

Američan Marc Jacobs – talent, který hýbe světem. Sezonu co sezonu se mu daří přesně předpovědět, co chtějí ženy po celém světě nosit. Ať jsou to jeho super nízké „myší“ lodičky, denimové kabátky ve stylu „seržant Pepper“ nebo kabelky „Venetia“ zdobené velkými stříbrnými přezkami.

Tento návrhář se narodil roku 1963 do židovské rodiny v New Yorku. Když mu bylo 7 let, jeho otec, pracující ve William Morris agency, zemřel. Matka se po smrti otce ještě třikrát provdala a podle Marcových slov byla „mentálně nemocná“ a „opravdu se nestarala o své děti“. Jako dospívající mladík se Jacobs odstěhoval k babičce a žil s ní v New Yorku na Uper West Side.

V roce 1981 Marc Jacobs absolvoval na střední škole umění a začal studovat vysokou školu zaměřenou na módní návrhářství – Parson School of Design. Jako jeden z mála studentů dosahoval nejlepších výsledků a získal tak i několik významných ocenění jako nejkreativnější student roku. Již během studií navrhnul svou první kolekci ručně pletených svetrů a také kolekci pro Ruben Thomas pod značkou Sketchbook.

Prvotní kolekce upoutaly pozornost Roberta Duffyho, který se od poloviny 80. let stává Jacobsovým tvůrčím spolupracovníkem a společně zakládají firmu Jacobs Duffy Design.

Roku 1986 Marc představuje první kolekci nesoucí jeho jméno, jenž byla následující rok vyznamenána prestižní cenou od rady amerických módních návrhářů (CFDA) pro „nový módní talent“ a Jacobs se tak stává nejmladším módním návrhářem, jemuž byla tato pocta v módním průmyslu udělena.

Jeho modely působí tak „lehce“, jako by je navrhl jen tak mimochodem a přitom jsou originální, živé, veselé, místy až šílené, ale stále pohodlné a vhodné i na běžné nošení. Múzami mu jsou krásné a vyjímečné ženy, kterými se odjakživa rád obklopuje jako například stylistka Venetie Scott nebo režisérka Sofia Coppol, která byla dokonce tváří Jacobsova parfému.

Ve věku 25 let se stává hlavním návrhářem značky Perry Ellis a v roce 1992 získává za práci zde další cenu CFDA jako nejlepší dámský módní návrhář. Bohužel v témže roce navrhuje skandální „grunge“ kolekci, představující saténovou obuv značky Birkenstock a hedvábné kostkované košile, a ta vede k jeho propuštění.

Neúspěch ho ale dlouho netíží a na podzim roku 1993 zahajuje firma Jacobs Duffy Design svou vlastní licenční a návrhářskou společnost Marc Jacobs International Company. Společnost získává smlouvu pro prodej v Japonsku a výrobu kolekce bot v Benátkách. O rok později, již známý, návrhář představuje první plnou kolekci pánského oblečení.

Jeho hvězda ale stoupá na úplný vrchol až v roce 1997, kdy je jmenován kreativním ředitelem značky Luis Vuitton. Zde vytvořil první ready-to-wear kolekci v historii společnosti a díky němu se z dříve konzervativní značky stala kultovní záležitost – jeho modely sklízejí úspěch a získávají celosvětové uznání.

Pro své kolekce u Luise Vuittona spolupracoval s mnoha populárními osobnosti mezi něž patří Stephen Sprouse, Takashi Murakami, Richard Prince nebo raper Kanye West.

Pro jeho vlastní značku Marc Jacobs je typická výrazná avantgardnost. Jeho tvorba často obsahuje vrstvení, široké kalhoty a saka ze stříbrných nebo lesklých látek, ale jeho díla stále zůstávají nositelná i mimo přehlídková mola.

S novým tisíciletím Marc Jacobs rozšiřuje svůj záběr a uvádí na trh novou řadu kabelek a v roce 2002 i novou řadu parfémů, kterou v kampani propagovala již výše zmíněná Sofia Coppola.

Mimo jiné představuje i novou značku – Marc by Marc Jacobs, která se specializuje spíše na mladší generaci, působí sebevědomě a ležérně a ihned si získala pozornost ze strany módních redaktorů i zákazníků.

Značka Marca Jacobse představuje další řady, a to Stinky Rat nabízející jednoduché kalhoty a trička, které s oblibou nosí i sám návrhář. Dále Little Marc, která obléká ty nejmenší a Marc Jacobs Collection.

Oblast samu pro sebe tvoří parfémy tohoto jména. Ty vedle osobité módy mohou skvěle doladit Váš styl a prezentaci. Mezi úžasné vůně z jeho dílny patří například Daisy Marc Jacobs, Lola Marc Jacobs, Marc Jacobs Splash nebo Marc Jacobs for Men.

Jacobsova Společnost využívá i promyšlené reklamní kampaně, v nichž skoro vždy figurují celebrity jako je Victoria Beckham, Winona Ryder, Kirsten Dunst, Dakota Flamming nebo Zooey Deschanel.

Každou sezónu vzniká nová atraktivní kolekce, která kombinuje retro prvky s moderními a výsledkem tak jsou šaty, doplňky a boty, nad kterými každá žena řekne: ,,To chci mít!“

V říjnu roku 2013, po přehlídce Jaro-Léto 14, bylo odhaleno, že Marc Jacobs opouští společnost Luis Vuitton, aby se mohl věnovat především vlastní značce.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Google.com, Marc Jacobs official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!