Levi´s

Založeno: 1853

Země: USA

Zakladatel: Levi Strauss

Tagy: , , , ,

Dnes jsou nepostradatelným kouskem v šatníku žen, mužů i dětí, obyčejných lidí i celebrit. Řeč je o džínách. Původně pracovní kalhoty, které si vyšlapaly cestičku až na přehlídková mola má ve svém šatníku snad každý.

A my Vám představujeme nejstarší, nejuznávanější a nejznámější značku, jenž je jejich předním výrobcem a muže, který nejúspěšnější oblečení všech dob vynalezl.

Pan Loeb Strauss (později přejmenován na Levi Strauss) se narodil v únoru 1829 v německém Buttenheimu. Když mu bylo 18 let přestěhoval se s celou rodinou do New Yorku za příbuznými, kteří se již několik let věnovali obchodování s textilem. Do této aktivity se mladý Loeb zapojil velmi rychle a stejně rychle také získal pověst dobrého, schopného a spolehlivého obchodníka. A protože se Američanům špatně vyslovovalo jeho jméno, začali mu říkat Levi.

Když se i na východním pobřeží dozvěděli o zlaté horečce v Kalifornii, neváhal Levi ani minutu a přestěhoval se do San Francisca, aby si i on ukrojil svůj kus ze zlatého koláče, který se skrýval v dolech, polích, dokonce i řekách.

Stejně jako spousta dalších obchodníků si uvědomoval, jak rychle se dá zbohatnout na zlatokopectví, aniž byste kdy nějaké zlato našli. Milionáři se stávali prodejci lopat, vrtacího nářadí a dalších materiálů pro horníky dolující zlato.

A tak, společně se svým švagrem, zakládá firmu Levi Strauss&Company zabývající se výrobou hrubého plátna a plátěných krytů na vozy a na stavbu stanů. K prozatím prodávanému zboží záhy přidává i novinku v podobě kalhot vytvořených z krepové bavlny, dovežené z Francie, jež se nazývala ,,Serge de Nimes“ a je jako stvořená pro drsné podmínky panující na zlatých polích a v dolech.

Právě ze slovního spojení ,,de Nimes“ vzniklo jméno dnes již nejpopulárnější a nejpoužívanější látky na kalhoty – denim.

Pracovní kalhoty byly pro svou praktičnost, u horníků a zlatokopů, velmi žádány, jeden problém však stále přetrvával, a to často se trhající kapsy, které byly při práci hledačů zlata nezbytností.

Problém jejich malé životnosti vyřešil až krejčí Jacob Davis v roce 1872, kdy zkontaktoval Strausse s nápadem, který se nedal odmítnout. Sám byl Straussovým pravidelným zákazníkem a ukázal mu jak spojit vrchní rohy kapes pomocí kovových cvočků a navíc přidal kapsový stehový design.

20.5.1873 si tento způsob nechali oba muži společně patentovat, Davis přišel s ideou a Strauss zafinancoval potřebné papírování. Toto datum se tedy považuje za oficiální zrození džínů.

Charakteristickým logem značky se stal pár koní trhající džíny na úrovni pásku. Říká se, že Levi Strauss v roce 1873 doopravdy spřáhl džínami dva koně a nechal je táhnout opačnými směry, jen aby dokázal jejich kvalitu, což se mu podařilo, protože v tomto testu skutečně obstály.

Oficiálně první model byl pojmenován Levi Strauss Co’s Original Riveted 501 range, with button fly, tedy kalhoty se cvočky a knoflíkovým poklopcem. Tento původní kousek je dodnes klasikou, která nezklame a mnohé konkurenční firmy se je snaží imitovat.

V roce 1934 představila firma jednu z prvních značek dámských džínů Lady Levi´s, které se dokonce objevily v časopise Vogue o rok později.

Džíny, trička i bundy s logem této značky nosili během druhé světové války i američtí vojáci, čímž ji také dostali na mezinárodní scénu.

Když válka skončila džíny Levi´s se objevily také v Evropě a poprvé musely dokonce bojovat o přízeň zákazníků, a to s novými značkami Wrangler a Lee.

V 50.letech ale jejich popularita opět stoupla a držela se na samém vrcholu. Nosily je hvězdy jako Elvis Presley, James Dean nebo Marlon Brando.

Velkým fanouškem byl i malíř Andy Warhol, který černé džíny Levi´s dokonce vyobrazil na albu Sticky Fingers hudební skupiny Rolling Stones. Sám také prohlásil:,,Chci zemřít ve svých džínsách.“

V 60. letech se už džíny stávájí samozřejmostí a získávají další sortu zákazníků v podobě amerických i evropských teenagerů a stoupenců éry hippiess, kteří se zamilovali především do střihů se širokými nohavicemi a kytičkovanými vzory.

Postupem času se Levi´s Jeans začaly upravovat tak, aby co nejlépe vystihovaly dobu. Experimentovalo se s délkou nohavic, se střihy i barvami, a aby byly kalhoty co nejpohodlnější začala se do materiálu přidávat Lycra, která zvýšila nejen pohodlí nositele, ale i tvar džínů na těle.

Oblíbenost značky stoupala stejně jako se rozrůstala nabídka zboží. Etablovala se trendová řada Levi Strauss Signature s nadstandartní současnou džínovou módou a oblečením pro volný čas. Přibyly denimové minisukně, košile, vesty i bundy.

Od roku 1986 se pod názvem Dockers vyrábí také stylové a pohodlné oblečení typu casual wear jako alternativa k jeans look.

Šetrně vůči životnímu prostředí se vyrábějí také Levi´s Eco a Levi´s engineered jeans.

Škoda jen, že se slávy své společnosti nedožil i její zakladatel Levi Strauss. Ten již na konci 19. století povoloval ve svém nasazeném pracovním tempu a vedení firmy postupně přenechával svým čtyřem synovcům. Zemřel v září roku 1902 a zůstala po něm nezapomenutelná legenda o jednom americkém úspěchu.

V současnosti vede firmu pan Robert Haas s rodinou a pokračuje v práci, kterou načal Levi Strauss společně s Jacobem Davisem. Inspirací pro nové kolekce vidí tvořitelé tohoto fenoménu v úspěších, které oslavují.

Empatie, odvaha a originalita – to vše se odráží v produktech značky Levi´s. Dnes už kolekce této společnosti obsahují i trička, stylové bundy, mikiny, svetry, košile, boty, hodinky a další doplňky. Nejznámějším kouskem ale zústávají Levi´s 501 Jeans, kterých se prodalo více než 4 miliardy kusů a v roce 2000 byly dokonce zvoleny oděvem 20. století časopisem Time.

A tak zůstávají někdejší kalhoty pro zlatokopy i nadále zlatým dolem.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Levi’s oficiální FB

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!