Gant

Založeno: 1949

Země: USA

Zakladatel: Bernard Gantmacher

Že na „americký sen“ nevěříte? Že úspěšní jsou jen lidé s protekcí a bohatým strýčkem v pozadí? Historie značky Gant vám ukáže, že stačí jen chtít, věřit tomu, co děláte a úspěch je zaručen.

Celý příběh začíná tím, že ukrajinský emigrant, Bernard Gantmacher, přichází v roce 1914 do Spojených států. O šest let později začíná ve městě New Haven šít v malé krejčovské dílně pánské košile. Ale ne ledajaké. Díky své zručnosti, optimismu a chuti do práce tvoří košile, které se stávají čím dál oblíbenějšími.

V roce 1949 zakládá Gant Shirtmakers a stává se tak první módní značkou pánského oblečení v Americe. Lidé Gant milovali pro jeho kvalitu a vnitřní hodnoty, které mu vštěpoval jeho zakladatel. Patří mezi ně celistvost, propracovanost, optimismus a porozumění. Navíc se v jeho kolekcím perfektně prolínala americká ležérnost a evropská elegance a tyto dva styly se vlastně ve značce mísí dodnes.

Gant proslavily pánské košile a inovativní nápady jejich tvůrců, mezi které patří i Bernardovi synové, Marty a Elliot, kteří po otci podědili zručnost a vášeň pro krejčovství. Brzy se do rodinného podniku sami zapojili a i díky nim získal svůj věhlas a slávu. Mezi největší vychytávky patří určitě poutko na pověšení košile mezi lopatkami, sámky na zádech pro lepší volnost pohybu, třetí knoflík pro lepší vedení kravaty a límec button-down. Ten je spíše neformální, bez vyztužení neboj je vystužen jen velmi málo, nosí se bez kravaty a s rozepnutým posledním knoflíkem. Pro někoho drobnosti, ale těmito chytrými novinkami si značka zajistila své místo ve světě módy už natrvalo.

Díky pronikání do luxusních obchodních domů a velkých reklamních kampaních měla továrna značky jeden čas problémy uspokojit potřeby všech zákazníků. V 60. letech byl Gant druhým největším výrobcem košil na světě. Podnikavá rodina Gantmacherů se rozhodla značku prodat a distribuční práva na ní koupila trojice mladých Švédů. Ti měli bezbochyby největší zásluhu na rozšíření na mezinárodní trhy. V současné době patří Gant pod švýcarskou společnost Maus Fréres.

I když dnes je doma v Evropě, americký původ značky se nedá zapřít. Postupem času se stejně jako majitelé měnila i nabídka sortimentu. Začínalo se nejdříve jen s pánskými košilemi, teď oblečete celou rodinu. Může se pochlubit také kolekcemi bot, hodinek, parfémů, slunečních brýlí, spodního prádla a nově i doplňků do domácnosti. Stále platí, že móda Gantu je spíše neformální, vhodná na většinu akcí a událostí. S kombinací džínů a košile nikdy žádný muž nešlápne vedle, stejně jako žena bude vždycky krásná v sukni. A to vše najdete pod jednou značkou. Ať žije Gant!

Článek vytvořila: Kateřina Petříčková. Zdroj obrázků: Oficiální Gant facebook

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!