Esprit

Založeno: 1964

Země: USA

Zakladatel: Susie Russel a Doug Tompkins

Tagy: , , , ,

Když Susie Russel jednoho krásného dne roku 1964 nabírala po cestě kolem jezera Tahoe v Kalifornii stopaře jménem Doug Tompkins, rozhodně netušila, že o šest měsíců později si vymění svá ‚ano‘. Sussie byla velmi ambiciózní návrhářka ze San Francisca a Doug byl vášnivým horolezcem a co více velmi nadějným olympijským lyžařem. V této době bylo oběma pouhých 21 let.

Netrvalo dlouho a pár si začal plnit svůj sen! Prodej vlastní značky oblečení, kterou tak chytlavě pojmenovali Esprit. Jejich první obchod, dáli se to tak nazvat, byla jejich dodávka a sídlo firmy byl pak Tompkinsův byt v San Franciscu. Ač tyto podmínky nevypadají vůbec příznivě, tak jejich podnikání se začalo velmi rychle a dobře vyvíjet. Za několik málo let se z firmy Esprit začátkem sedmdesátých let stala akciová společnost, která byla v rejstříku zapsaná jako „Esprit de Corp“.

V roce 1971 se k Susie a Dougovi přidal další člověk, který později fungoval jako předseda a i akcionář společnosti. Tím člověkem byl Michael Jing. Za jeho pomoci tak tedy vznikla Esprit Far East Group. Toto spojení bylo tak úspěšné, že již koncem 70. let tržby firmy Esprit začaly dosahovat až $120 miliónů. V té době se naskytla neuvěřitelná příležitost a tak Susie a Doug uzavřeli partnerství, které jim mělo pomoci k vytvoření mezinárodní sítě prodejen. Jednalo se o dohodu s Hong Kongem a Německem.

A kde že Esprit vzal své známé logo? Za jeho nynější podobou stojí muž jménem John Casado. Logo bylo vytvořeno roku 1979. Nikdo však netušil, jak efektní toto logo ve výsledku bude. Ze začátku dokonce panovaly obavy, že písmeno ‚e‘ bude špatně čitelné, díky tomu, že je tvořeno ze tří čárek, které se nedotýkají ‚ těla‘ písmene. Obavy však rychle vzaly za své a logo značky Esprit se v dnešní době stalo jedním z nejsnáze rozpoznatelných.

Prvním mimoamerickým obchodem a také opravdu velkým úspěchem byla prodejna otevřená v Německu ve městě Düsseldorf. Psal se rok 1986. Rok na to se značka Esprit začala angažovat v otázkách týkajících se nemoci AIDS. Slogany firmy byly zaměřovány především na tuto problematiku. V této době se počet lidí nakažených AIDS prudce zvyšoval a Susie a Doug cítili, že je potřeba, aby si společnost začala uvědomovat, jak závažná tato choroba je.

V následujících letech se značka Esprit zapojila také do hnutí na ochranu životního prostředí. Velmi zajímavou a úspěšnou se stala kampaň s názvem “ What Would You Do To Change The World?“ (v překladu: Co byste udělali, abyste změnili svět?). Tato kampaň odstartovala v roce 1992. Její reklamní spoty upozorňovaly společnost na to, jak se naše životní prostředí neustále zhoršuje. V roce 1992 již firma Esprit byla rozšířena téměř po celém světě.

Firma Esprit ale nechtěla zůstat pouze u dámského a pánského oblečení. V roce 1995 přišlo rozšíření sortimentu. Přidaly se různé doplňky (brýle, hodinky, šperky..).  Oblečení už se nedělalo pouze pro dospělé, ale do Espritu už se mohly oblékat i děti a novorozenci. Přišly i první hračky!

V dnešní době je značka Esprit rozšířená po celém světě. Značka vyrábí elegatní kousky oblečení a doplňků, které působí velmi luxusně a i přesto jsou cenově dostupné.

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!