Ecco

Založeno: 1963

Země: Dánsko

Zakladatel: Karl Toosbuy

Tagy:

Co se Vám vybaví, když se řekne Skandinávie? Severní Evropa, zima, fjordy, Abba, Ikea? Určitě. A milovníci kožené obuvi by jistě ještě přidali slovíčko Ecco.

Vše začalo v Dánsku snem, který měl Karl Toosbuy. Jeho přáním bylo vyrábět nejpohodlnější boty na světě a za svým cílem byl ochotný si jít za každou cenu. Věděl, že je třeba počáteční kapitál a tak neváhal prodat svůj dům i auto. Díky tomu mohla v roce 1963 v městečku Bredebro vzniknout firma Ecco.

Toosbuy začínal se 46 zaměstnanci, včetně členů své vlastní rodiny. Ecco boty byly kožené, kvalitní a neskutečně pohodlné díky vyměkčeným stélkám a tak není divu, že za 11 let společnost rozšířila výrobu po celém světě. První velké úspěchy měly modely JOKE, sportovní řada FREE a pro volný čas TIME. Dnes činí roční prodej těchto tří typů kolem 8 milionů párů.

Pro další rozvoj bylo třeba zachovat si konkurenceschopnost, objevilo se samozřejmě spoustu napodobovatelů, kteří vyhlíželi zisk právě v tomto odvětví. A tak v roce 1990 Toosbuy zavedl do výroby obuvi 3D počítačové konstruování. Nejen tímto počinem se Ecco stává nejrozšířenější značkou kožené obuvi na světě.

Po několika letech distribuce na americký trh přes prostředníky firma založila v New Hampshire vlastní pobočku. Následovalo otevření továrny s 3 500 zaměstnanci v Indonésii, koželužny v Thajsku, vývojové centrum v Dánsku, distribuční středisko v Kanadě a několik značkových center po celé Evropě a USA. Postupně se také otevíraly výrobní závody v Dánsku, Holandsku, Portugalsku, Slovensku a v Číně.

Během celého výrobního procesu musí každý produkt projít četnými kvalitativními a technickými kontrolami. Všechny kožené materiály pocházejí z vlastních závodů, takže si můžete být jistí, že cedulka Made in China tady rozhodně neznamená nižší kvalitu. Ecco navíc dává u svých dodavatelů důraz na to, jak žijí zvířata, ze kterých se následně činí kůže. Rozhodně nejsou držena v krutých podmínkách, naopak musí mít dostatek pohybu venku. To se totiž promítá do kvality jejich kůže, která je pevnější než u zvířat, která život prožijí po střechou. Žádná kráva navíc neumře jen kvůli botám, kůže je braná jako odpadní produkt při zpracování masa pro potravinářský trh. Proto jsou ceny odvozeny i od poptávky po hovězím mase.

Ecco boty mají různé vychytávky a patentované nápady. Jedním z nich je i tzv. Sculpture podpatek či podešev, které jsou z polyuretanu a tudíž ho neodřete ani při chůzi po dlažebních kostkách nebo při řízení auta. Zimní a některé sportovní boty mají zase v sobě Gore-tex membránu, která zaručuje, že se do nich nedostane ani kapka vody, ale zároveň jsou prodyšné.

Kromě obuvi také v sortimentu naleznete i další kožené výrobky, jako jsou kabelky, peněženky, pásky a dalšího příslušenství včetně ponožek a přípravků péče o kůži.

Ecco je do dnešního dne rodinnou firmou, kterou řídí zakladatelova dcera s manželem. Největší reklamou pro ní spokojený a vracející se zákazník, proto se ani po odchodu Toosbuye neslevilo z vysokým požadavků na kvalitu. Jako důkaz může být i to, že se z Ecco kůží šily i některé Louis Vuitton kabelky. Pokud se tedy rozhodnete investovat do kvalitních bot, které s Vámi budou několik let, je návštěva Ecca jednou z nejlepších variant.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Ecco Facebook

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!