Blahnik

Založeno: 1971

Země: Španělsko

Zakladatel: Manolo Blahnik

Španěl s českými předky, který si splnil životní sen. To je Manolo Blahnik, jeden z nejznámějších a nejuznávanějších designérů obuvi. Jeho boty zdobí nohy žen po celém světě.

Tak se s námi pojďte podívat na historii na podpatku.

Manolo se narodil na Kanárských ostrovech, jeho otec byl Čech a matka Španělka. Právě matčina záliba v hezkém stylovém oblečení přispěla k rozvinutí Manolova zájmu o módu, který projevoval již od dětství. Přesto ale oba rodiče viděli synovu budoucnost spíše v politice nebo diplomacii, což ho také poslali studovat do Ženevy. Již po prvním semestru ale Manolo přestoupil na obor literatury a umění, protože jeho snem v té době bylo stát se divadelním výtvarníkem.

Osudovým se mu stal rok 1971, kdy se setkal s pozdější šéfredaktorkou Dianou Vreeland, která mu poradila, aby začal navrhovat boty, poté co viděla jeho nákresy. Zvlástě ji zaujaly botky omotané břečťanem až ke kotníku a ozdobené třešničkami. A tak se Manolo Blahnik rozhodl. Začal se věnovat výhradně obuvnické tvorbě.

V počátcích se zaměřil na pánské boty ve vintage stylu, ale když záhy zjistil, že nenaplňují jeho představy, vrhl se na dámské návrhy. Řemeslu se učil pečlivě návštěvováním obuvnických závodů a již po roce představil své první skvosty a také první butik v Londýně. Zákaznice byly tak uchváceny, že se dveře ochodu prakticky nezavřely.

V roce 1974 se dokonce jako první muž, díky svému neobvyklému talentu, dostal na titulní stranu časopisu Vogue, kde zapózoval s společně s Angelikou Huston.

Blahnikovi lodičky z brokátu posetého drahokamy, sexy sandálky nebo přepychové pantoflíčky neobvyklých designů jsou inspirovány často historií – návrháři se zalíbil například rokokový pásek přes nárt nebo podpatek z období regenství a výsledkem jsou ručně šité moderní boty, které touží obout každá žena.

Navíc boty Manolo Blahnik nejsou obdivuhodné jen pro svou krásu, originalitu a svůdné kouzlo, ale také pro naprostou pohodlnost, kterou svým nositelkám nabízí.

Všechny tyto předdnosti má na svědomí perfektní práce s nůžkami, kterou sám návrhář odvádí. Však je také samozvaným „králem nůžek“.

Zbožňovaný tvůrce sexy botiček byl také za svou práci několikrát oceněn organizací CFDA jako „Talent roku“ a to v letech 1987, 1993 a 1998.

Mezi Manolovy zákaznice můžeme také zařadit nejednu světovou celebritu. „Manolky“ obula v minulosti i Lady Diana, léta zdobí nožky Kylie Minoque nebo Madonny a největší podíl na jejich proslavení má jedna z hlavních představitelek amerického seriálu Sex ve městě Carrie Bradshaw v podání Sarah J. Parker.

Boty Manolo Blahnik jsou zkrátka zábavné, nekonvenční, bohémské a dokonalé a proto je všechny ženy na světě obdivují, milují a chtějí.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Manolo Blahnik Facebook

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!