Yves Saint-Laurent

Založeno: 1961

Země: Francie

Zakladatel: Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent

Legendární značka Yves Saint Laurent byla založena mužem, jehož jméno nese, a který již mnoho let formuje světový styl a často bývá označován jako návrhářský génius.

Francouz Yves Saint Laurent se narodil v roce 1936 v Alžírsku , kde také strávil většinu svého mládí. V 17 letech se ale vypravil do Paříže, kde absolvoval návrhářský kurz, ukázal své návrhy řediteli časopisu Vogue Michelu de Brunhofovi, které byly následně publikovány a brzy začal pracovat pro značku Christian Dior, kde zůstal až do svých 21 let, kdy známý návrhář Ch. Dior zemřel a Saint Laurent se stal jeho nástupcem.

První kolekce, kterou pro Dior samostatně vytvořil, dostala název „Ligne Trapéze“ a těšila se obrovskému celosvětovému úspěchu. V roce 1960 pak Saint Laurent představil další převratnou kolekci ,,Beat Look“, kde uchvátil kombinacemi ležérnosti a haute couture.

Jeho asymetrické lichoběžníkové šaty bez vatování a zúžení nastavily v módním světě nová měřítka pro oblékání stejně jako dámský kalhotový kostým či ženská verze smokingu.Tím vším začal měnit představy společnosti o tom, jak by se ženy měly oblékat. Podobné návrhy však již nebyly únosné pro značku Dior, a tak se Yves vydal vlastní cestou.

Roku 1961 návrhář společně s přítelem Pierrem Bergé zakládá vlastní společnost YSL a již po půl roce přichází s první kolekcí jedinečných modelů. Novinku bylo například námořnické sako, poloprůhledná halenka nebo kombinéza.

Od roku 1966 doplňuje svou haute couture také kolekcemi pret-a-porter, které se dodnes prodávají pod názvem Rive Gauche.

Saint Laurentovy návrhy sklízely úspěch celá 70. i 80. léta a ovlivnily vývoj v módě natrvalo. Značka vrátila ženám volnost pohybu díky splývavým vzdušným šatům, černá barva se zde stala klasikou pro každodenní nošení a objeven byl i trenčkot jako základ ženského šatníku.

Známé je, že Yves Saint Laurent byl vynikajícím umělcem co se módy týče, nikoliv však dobrým obchodníkem. To se mu bohužel stalo osudným a svou společnost musel, kvůli ztrátám, v roce 1993 prodat farmaceutickému koncernu Sanofi. O 6 let později YSL získává firma Gucci, kolekce pret-a-porter přebírá Američan Tom Ford a sám zakladatel pokračuje v navrhování haute couture až do roku 2002, kdy se s módní branží loučí.

Od roku 2004 je šéfem všech produktů značky Yves Saint Laurent milánský návrhář Stefano Pilati a nabízí mimo jedinečných modelů také parfémy, šperky, doplňky, pánskou módu a kožešiny. To vše vysoké kvality a jedinečného designu.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Facebook, Google.

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!