Vivienne Westwood

Vivienne Westwood logo

Založeno: 1970

Země: Velká Británie

Zakladatel: Vivienne Westwood

Tagy: , ,

V módě jsem z jediného důvodu: zničit slovo „konformita“!
To jsou slova návrhářky Vivienne Westwood, která je stejně rázná a výstřední jako její móda.

Vivienne Westwood (rozená Swire) se narodila v roce 1941 na anglickém venkově a vše nasvědčovalo tomu, že povede obyčejný a spořádaný život. Vystudovala pedagogiku a velmi mladá se provdala za Dereka Westwooda, jemuž dala syna. Manžela ale po pouhých pěti letech opustila, stejně jako práci nenápadné učitelky základní školy. Školní třídu vyměnila za obchod s oblečením a knihy za jehlu a nit.

Krátce na to se Vivienne seznámila s provokativním hudebním producentem Malcolmem McLarenem a byl to právě on, kdo změnil její život.

Roku 1970 si společně otevřeli butik s názvem Let it Rock, který je dnes považován za prapůvod punku. Tehdy to byl obchod s teddy boy módou, získávanou od různých dodavatelů. O rok později ale pár přesedlal na rock’n’roll. Název podniku se změnil na Too Fast to Live, Too Young to Die a McLaren dostal nápad, že by už nemuseli zboží nakupovat, ale vyrábět sami. Šitím modelů pověřil samozřejmě Vivienne, a tak nejspíše nevědomky odstartoval kariéru módní ikony druhé poloviny 20. století.

V roce 1974 dvojice změnila svému obchodu prodejní artikl a znovu i název, v duchu provokace ho pojmenovali všeříkajícně – Sex. Nejednalo se však o sex shop, jak by se na první dojem mohlo zdát, nýbrž o nový styl. Někdejší zákazníci ale dodnes vzpomínají, že i tak člověk musel mít odvahu, aby tam vůbec vešel.

Vivienne Westwood tvořila věci ze všeho, čím „lepší společnost“ pohrdala. Ozdoby z kuřecích kostí, řetízky ze splachovadel od záchodů, brože z tamponů, vše roztrhané a rozstříhané – to byla nová prezentace agresivního looku Vivienne Westwood. Nechybělo latexové a kožené oblečení s přezkami a nýty či sadomasochistické zboží, především biče a masky.

Na pověstných „sloganových tričkách“ boří sexuální tabu a za Two Naked Cowboys (Dva nazí kovbojové) ve westernovém oblečení s odhalenými penisy byl pár dokonce zatčen, což zapůsobilo jako obrovská zaručená reklama.

Jejich obchodem prošli lidé, kteří dali punku, zachvacujícímu anglickou mládež, tvář. Sešli se tu i Sex Pistols, skupina jíž dělal Malcolm McLaren manažera a Vivienne ji oblékala. Podnik prosperuje, anarchie v hudbě i módě se spojuje a mladí rebelové jsou nadšeni.

V tomto roce také McLaren, který je od počátku ideovým vůdcem podniku, na rozdíl od Vivienne zastávající jen místo tvořivé šičky, odjíždí na informativní průzkum do New Yorku. Během několika měsíců jeho nepřítomnosti se z Vivienne vyvinula sebevědomá návrhářka s vlastní hlavou plnou nápadů.
Posledním společným projektem skandální dvojice je jejich oficiálně první kolekce prêt-à-porter, představená roku 1981 v Londýně, jejíž tématem jsou piráti. Poté se pár rozchází a nadále jde každý svou cestou.

Návrhářka se svými sólovými projekty s řadou tématických kolekcí dostává ještě hlouběji do podvědomí společnosti. V roce 1982 debutuje v Paříži s Buffalo Girls – modely v barvě bláta s maskáčovým vzorem.

Vivienne Westwood se zabývá dějinami oblékání a inspirací je jí vše – historie, aristokratická móda, tradiční oděvy různých etnik i hýřící karneval v Benátkách. Především ale to, co je spojené se smyslností a sexualitou: krinolíny, korzety, honzíky, spodní prádlo či samet. „Móda je o sexu!“ prohlašuje.

Její modely jsou jedinečné, provokativní, sexuálně nabité a vždy neodolatelné. Vivienne se chce vždy odlišovat a převratností modelů předbíhat dobu.

Známé jsou například její lodičky s podpatky vysokými 25cm, které mají symbolicky postavit ženu na piedestal. Jsou sexy, šokující a nenositelné! Na molu dokonce způsobily pád topmodelky Naomi Campbell.

V jeden čas se Vivienne Westwood dokonce zamilovala do královských rób. Inspirace královským šatem se však nesla spíše v duchu poťouchlé parodie, než v duchu posvátného obdivu. Sama se dokonce vyfotografovala jako královna nebo jako Margaret Thatcher.
Svůj ironický pohled na královský dvůr představuje nenapodobitelným a ostře pronikavým způsobem také v kolekci Harris Tweed v roce 1987 a Anglomania roku 1993. Královna však není pobouřena ani šokována, naopak uděluje návrhářce Řád britského impéria. Nezbedná poddaná se po slavnostním aktu předvede fotografům se zvednutou sukní à la Marilyn Monroe, pod kterou nemá nic moc více než průhledné punčocháče.

Tichým obdivovatelem této skandalistky je i samotný princ Charles, který jí roku 2006 propůjčuje šlechtický titul Dáma. Decentní chování však už od divoké návrhářky nikdo neočekává.

Rusovlasá „matka punku“ je svá a vždy si udržela schopnost šokovat a pobuřovat. Přesto – nebo právě proto – je jednou z nejvýraznějších tvůrkyň módy.

Vivienne Westwood už dávno není jen jméno známé návrhářky. Je to světoznámá značka, která chrlí oblečení pro muže i ženy, kabelky, doplňky, šperky, parfémy, dokonce i oblečky pro psy.
Obrovská firma už také nevyrábí pouze a jen návrhy své majitelky. Navrhují pro ni i jiní, včetně jejího současného manžela.

Vivienne je matkou Josepha Corrého – zakladatele značky spodního prádla Agent Provocateur. Navrhla také luxusní řadu značky brazilských plastových bot Melissa.

Naposledy jsme mohli dokonalou tvorbu samotné Vivienne obdivovat ve filmu Sex ve městě, kde hlavní hrdinka (Sarah Jessica Parker) oblékla 81 modelů této výjimečné návrhářky, včetně svatebních šatů s osobním návrhářčiným věnováním.

Hlavní představitelky tohoto filmu dokonce vzdaly holt této „ďábelské“ umělkyni i při filmové premiéře na červeném koberci. Bohužel právě Vivienne chválu na film příliš nepěla a přiznala, že z premiéry filmu odešla již po prvních deseti minutách.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Google.com, Vivienne Westwood official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!