Versace

Založeno: 1978

Země: Itálie

Zakladatel: Gianni Versace

Tagy: , , , ,

Itálie by se dala nazvat Mekkou módy. Právě v ní se zrodila oslňující, osobitá a sexy značka. Versace.

Tomuto italskému symbolu luxusu vdechl život talentovaný Gianni Versace, který už jako malé dítě trávil mnoho času v ateliéru své matky, majitelky salonu šijícího pro aristokratickou klientelu. Své první šaty navrhl Gianni ve svých necelých deseti letech. A díky svému nadání se stal brzy dobrým krejčím.

Jeho ambice byly však mnohem větší a být pomocnou rukou mu nestačilo, proto se odstěhoval do Milána, hlavního města módy, kde začal navrhovat oblečení pro známé módní domy jako Genny, Callaghan nebo Complice. Jeho cíl byl jasný, zrušit všechny konvence, které tehdy v módě panovaly. A proč? ,,Abychom se všichni konečně přestali nudit.“ prohlásil Gianni Versace.

V roce 1978 si konečně, s podporou staršího bratra Santy, založil vlastní firmu s logem medúzy a ještě tentýž rok představil svou první dámskou kolekci z kůže, která byla vyzývavá, výstřední a prostě sexy. V rozhovoru pro Vogue, po uvedení této kolekce, uvedl, že stupidita a stárnutí je podle něj daleko horší než sexuální vyzývavost.
Také proto je jeho značka prototypem přitažlivosti, dekadentního stylu a živočišné smyslnosti.

Inspiraci Versace hledal u mladých lidí, cenil si jejich nespoutanosti, odvážnosti i drzosti.

Jeho styl se stal pojmem. Versace byl schopen kombinovat doslova vše se vším. Vyžíval se v ohromujících barvách, křiklavosti, výrazných vzorech a nejrůznějších stylech. Díky své neskrývané homosexualitě dokázal vtisknout jistou dávku sexuality i mužským oděvům.

Jeho mottem zůstává – Styl má smysl jenom, když je váš vlastní!

Rodná Itálie mu ale brzy začala být těsná, a tak přesídlil do Miami, kde ho často navštěvovala řada přátel a vyznavačů jeho stylu. Mezi ně dodnes patří třeba Madonna, Demi Moor, Liz Hurley, S.J.Parker a mnoho dalších. Proslulým klientem býval také Elton John nebo samotná princezna Diana, jejíž bílé šaty Versace patří nepochybně k tomu nejlepšímu, co se ve světě módy ve druhé polovině 20. století objevilo.

Roku 1997 byl v Miami Gianni zastřelen přímo u svého domu. Bylo mu 51 let. Imperium Versace ale nezaniklo. Jeho vedení se ujala Gianniho sestra Donatella Versace, která za pouhé tři měsíce přišla s novou kolekcí a sklidila velké uznání od časopisu Vogue.

V roce 2007 se značka začíná ubírat novými a doposud neprobádanými cestami. Nadále zůstává ztělesněním luxusu a smyslnosti. Skončila však s pestrobarevnými kolekcemi i potisky medúzy. Do nových kolekcí pronikají přírodní barvy a splývavě nařasené večerní toalety.

Oblékat svět ale značce Versace nestačí. Kromě šatníků dobývá i svět vůní, a to od roku 1981, kdy uvedla na trh první parfém GV Donna. Parfémy nevšedních kombinací si oblíbili jak elegantní dámy a pánové, tak nespoutaná mládež. Jejich obliba trvá dodnes.

Módní značku Versace ale najdeme i v oblasti módních doplňků, bytových doplňků, obrazů nebo soch.

Versace zkrátka ve všem uchvacuje nepřebernou škálou kreací a neskutečnou nápaditostí.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Google.com, Versace official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!