Tommy Hilfiger

tommy-hilfiger-logo

Založeno: 1984

Země: USA

Zakladatel: Tommy Hilfiger

Tagy: , ,

Mezi zákazníky jedné z nejproslulejších lifestyle značek Tommy Hilfiger patří rappeři, studenti i otcové rodin. Původní cílová skupina byl bílý Američan ve věku 25-45let. Když se ale gangsta rapper Snoop Dogg objevil v show Saturday Night Live v košili od Hilfigera, rázem se rozšířila o další velkou sortu lidí.

Tommy Hilfiger, jehož jméno nese celá firma, se narodil v roce 1951 v New Yorku jako druhý z devíti dětí. Jeho matka pracovala jako zdravotní sestra, otec byl klenotníkem a oba chtěli, aby se jejich syn stal inženýrem. Tommyho ale více zajímala móda než učebnice, a tak po dostudování střední školy v městečku Elmira, kde s rodinou bydlel, ve studiu a vzdělávání nepokračoval.

V 18 letech začal Tommy pracovat v maloobchodě a neustále navštěvoval New York, kde si kupoval své oblíbené džíny. Zanedlouho si otevřel svůj první vlastní obchůdek s názvem The People’s Place v Elmiře. Sem dovážel z New Yorku milované zvonové kalhoty a svršky se zvonovými rukávy, které zrovna začínaly přicházet do módy a byly tak úplnou novinkou. Některé kousky doma upravoval podle svého vkusu a dodal jim tak více originality a stylu.

Nabídku zboží pak Hilfiger rozšířil o rock’n’rollové oděvy s nápisy hudebních skupin Kiss nebo Aerosmith a zákazníci se čím dál tím více začali hrnout.

Psal se tehdy rok 1969 a květinová revoluce zrovna vrcholila a tak se klienti prosazující lásku a užívání si života chodili do obchodu spíše pobavit. Pořádaly se zde soutěže a diskotéky a Tommy zapomněl, že by jeho přátelé měli také nakupovat. Vinou častého flámování tedy obchod Tommyho Hilfigera brzy zkrachoval.

Vzdát se ale nehodlal a přestěhoval se s přítelkyní Susie do New Yorku, aby se mohl plně věnovat návrhářství módních kousků a začít s podnikáním od samého začátku.

Přestože byl téměř na mizině, odmítl nabídku pracovat jako asistent u Calvina Kleina a Perryho Ellise. V hlavě mu totiž vířilo spoustu nápadů, jak na trh módy prorazit a prvním krokem bylo znovuotevření obchodu The People’s Place, tentokrát na Manhattanu.

Roku 1984 se oženil se Susie a na líbanky spolu odjeli do Indie. Zde se jeho práce zalíbila indickému textilnímu magnátovi Mohanu Murjaniovi, poté co uviděl kolekci navrženou Hilfigerem pro jednu místní oděvní továrnu.

Murjani vlastnil licenci na džíny od Glorie Vanderbilt a pověřil Tommyho Hilfigera, aby je svým způsobem oživil a dodal jim mladší vzhled. Po návratu do Ameriky přejmenoval návrhář svou společnost na Tommy Hilfiger Corporation.

Věděl že ke katapultování značky na vrchol módní společnosti potřebuje především dobrou reklamu a tak najal legendárního George Louise, aby vytvořil nejen výraznou, ale dokonce drzou reklamu, která vyrazí potencionálním zákazníkům dech. A tak se brzy na Times Square objevila reklama hlásající „Čtyři největší američtí návrháři pánské módy jsou RL, PE, CK a TH“. Pod iniciály Tommyho Hilfigera navíc bylo jeho logo s dodatkem „A tohle je logo toho nejméně známého z nich“.

Tato odvaha se ale návrháři vyplatila a dostala ho do první ligy amerických gigantů nabízející vše co se módy týče.

Klienti si značku v červeno-modro-bílé zamilovali nejen díky jedinečnosti, ale i díky jeho špičkové kvalitě. Svými modely dal lidem přesně to co chtěli, ale prozatím neměli. Oblečení, které je stylové, moderní a pohodlné.

Značka zaměřená spíše na pánské a sportovní oblečení začala postupně přidávat i dámské a dětské kolekce Hilfiger. Vedle uhlazeného studentského stylu a pestrobarevného casual wear prosazuje také city look a nízko posazené, o několik čísel větší džíny nebo obrovské joggingové kalhoty. K nabídce patří také všechny klasické doplňky jako kabelky Hilfiger, peněženky, pásky, boty, čepice, hodinky Hilfiger a parfémy. Dokonce TH nabízí i bytové doplňky.

Návrhář, již známý svou elegancí a ležérností, začal také opět spolupracovat s hudebními hvězdami, například Britney Spears, Lenny Kravitzem nebo Rolling Stones. Navrhoval jim oblečení a dokonce sponzoroval jejich koncerty.

V roce 2005 získala značku Tommy Hilfiger britsko-americká podílová společnost Apax Partners za 1,6 miliardy dolarů. Její zakladatel ale stále zůstává hlavním návrhářem a vytváří a udržuje její mladistvou americkou image.

V ČR si doplňky Tommy Hilfiger můžete pořídit např. na módním e-shopu DIFFERENT.CZ/TOMMY-HILFIGER 😉

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Google.com, Tommy Hilfiger official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!