Ralph Lauren

Založeno: 1967

Země: USA

Zakladatel: Ralph Rueben Lifshitz

Tagy:

Značka Polo Ralph Lauren stejně jako její zakladatel jsou ztělesněním amerického snu. Dospívající chlapec ze střední vrstvy žijící v Bronxu dokázal to, o čem se mnoha jiným mohlo jen zdát – stvořit značku, kterou dnes zná celý svět.

Vlastním jménem Ralph Rueben Lifshitz se narodil v roce 1939 do židovské emigrantské rodiny. Patří do trojice amerických návhářů (on, Calvin Klein a Tommy Hilfiger), vyrůstajících v chudé newyorské čtvrti Bronx, kteří se mezi módní elitu dostali jen díky svému talentu a odhodlání.

Vyrůstal se třemi bratry, vychováván jen matkou, zatímco otec sám živil celou rodinu jako malíř pokojů. Odjakživa si tedy dobře uvědomoval velkou hodnotu pěněz a že nic není zadarmo. Už jako malý chlapec ve volném čase a o víkendech pracoval, aby si mohl za vydělané peníze koupit nové oblečení.

Studoval na prestižní škole City College v New Yorku, kde móda, pro kterou měl slabost, rozhodně nebyla hlavním oborem. Přestože ale nenabyl patřičné vzdělání v oboru, se svým nadáním na módu i marketing, vystavěl celosvětově známý a uznávaný podnik.

Od roku 1962 do 1964 sloužil v armádě Spojených států amerických a poté začal pracovat jako prodavač rukavic v továrně Brooks Brothers, v níž získával první zkušenosti z módního průmyslu.

V roce 1967 otevírá vlastní obchod a přichází se svou první neobvyklou kolekcí z různých druhů kravat prodávajících se pod značkou Polo. Náhle všichni museli mít kravaty Ralph Lauren, které je doslova nadchly. Ralph tedy neváhal a krátce po jejich představení je doplnil o kolekci pánského oblečení spojující americký vkus s evropskými detaily.

Logo hráče póla jedoucího na koni se poprvé objevuje až v roce 1971 s první dámskou kolekcí. Pánské košile pro ženy jsou základní ideou, která vzbuzuje rozruch. O rok později se objevuje na trhu legendární polokošile z piké, která je dodnes nepostradatelnou součástí každého šatníku.

Čím více stoupala popularita značky, tím více se rozšiřoval nabízený sortiment. Na trh se probojovalo společenské oblečení a široká řada sportovní módy.

Laurenova tvorba se objevovala od roku 1974 dokonce i na filmových plátnech. Poprvé to bylo právě v roce 1974 ve filmu Velký Gatsby, jehož kostýmní výpravou odstartovala značka Ralph Lauren nový trend hedvábných obleků a puloverů.

O tři roky později se pak ve filmu Woodyho Allena Annie Hall objevuje herečka, ve stejnojmenné hlavní roli, v outfitu navrženém Laurenem – širokých kalhotách, pánské košili, s vestou a kravatou.

V 80. letech zaznamenala společnost lehký úpadek zájmu o své zboží, jelikož zákazníci začínali více vyhledávat obleky značky Armani či Dolce & Gabbana. Návrhář ale krizi zažehnal další úspěšnou kolekcí nazvanou Blue Label, která se zaměřovala především na večerní módu.

Zanedlouho následovala ještě Fialová a Černá kolekce a ze značky Polo Ralph Lauren se stává prosperující módní společnost.

Modely se pyšní nadčasovou elegancí, stylem a zároveň nespoutaností. Jedinečné jsou také díky vhodnému výběru barev, materiálů i jejich sladění.

Lauren své kolekce osvěžuje symboly Divokého západu, Indiánů či dokonce velké hospodářské krize, kvůli jejich sentimentální hodnotě a vyjádření statečnosti, ušlechtilosti a houževnatosti. Využívá ale i obrazů Hollywoodu, britské aristokracie nebo východního pobřeží USA.
Inspirací hledá talentovaný návrhář, který, jak sám prohlásil, věří ve styl, nikoliv v módu, nachází u mladých lidí ze středních škol a univerzit.

Kromě módy zamířil i do jí blízké oblasti a tou je kosmetika. V Laurenových produktech najdeme celou řadu kvalitních a žádaných výrobků. Jeho parfémy, dokonale doplňující image firmy a podtrhující jedinečnost a krásu všech modelů této značky,nabízí velký výběr vůní od mladistvých sportovních svěženek až po originální orient.

Začátkem roku 1987 byl Ralphu Laurenovi diagnostikován mozkový nádor, kvůli němuž musel podstoupit operaci a následně i úspěšnou rekonvalescenci. Díky této životní fázi se rozhodl založit nadaci Polo Ralph Foundation, organizující kampaně jako například Pink Pony, které pomáhají v léčení rakoviny.

Jako jeden z prvních návrhářů inzeroval několikastránkové reklamy a rozšířil svou produkci sortimentu o domácí potřeby i nábytek.

V roce 2005 se značka stala partnerem US Open a o rok později i prestižního a konzervativního Wimbledonu, kam dodává oficiální oblečení pro všechny zúčastněné, od rozhodčích až po sběrače míčků.

Cesta značky Polo Ralph Lauren byla strastiplná, ale na jejím konci stojí jedna z nejpopulárnějších oděvních společností, která určuje módní směr, a to především v Anglii a Severní Americe, její renomé je však bezpochyby celosvětové.

Její zakladatel se stal všeobecně známou osobou, které dokonce Jamajka vydala pamětní známku s vlastním portrétem v roce 2004. Vidět jsme Ralpha Laurena mohli například v televizním seriálu Přátelé, kde se několikrát objevil, aby si zahrál sám sebe v posledních dvou sériích, kdy jedna z hlavních postav, Rachel, pracovala právě pro jeho módní společnost.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Google.com, Ralph Lauren oficiální FB

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!