Prada

Založeno: 1913

Země: Itálie

Zakladatel: Mario a Martino Prada

Tagy: , , ,

Módní dům Prada začíná psát svoji historii v roce 1913, kdy bratři Mario a Martino Prada založili společnost Fratelli Prada. Zpočátku se firma zabývala výrobou luxusních cestovních zavazadel a bot. Brzy se stala velmi oblíbenou u italské šlechty a stala se tak hlavním dodavatelem na královský dvůr. Základním stavebním kamenem se stala masivní mroží kůže, která bohužel nebyla praktická při cestování letadlem, protože zavazadla vážila několik desítek kilogramů. A tak se Prada přeorientovala na želvovinu a dřevo. Zavazadla Prada byla velmi kvalitní, a tak nebylo žádným překvapením, že značka byla rok od roku úspěšnější a oblíbenější.

Jak plynul čas, začalo se uvažovat o tom, kdo firmu povede dál. Mario Prada ale absolutně nevěřil schopnostem žen co se podnikání týče a dokonce zakazoval ženám z rodiny vstupovat do firmy. Ironií osudu byl fakt, že Mariův syn neměl žádný zájem o převzetí rodinné firmy, a tak se přece jen nástupkyní stala žena – jeho dcera Luisa.

Následujících 20 let tedy firmu Prada vedla ona.
Ikona, kterou dobře známe my dnes, vstoupila do rodinného podnikání roku 1970 – Miuccia Prada. Sortiment se pod jejím vedením začal rozšiřovat a brzy vznikla první kolekce nepromokavých batohů ze speciálního tvrzeného materiálu. Neslavila ale velký úspěch ihned, díky vysokým cenám a malé reklamě. Zlom ale nastal nečekaně a z nepromokavých batohů Prada se stal hit. Za krátko se Miuccia seznámila se svým budoucím manželem, za kterého se mimochodem provdala v roce 1987. Šlo o velmi úspěšného Patrizia Bertelliho, ten se později stal výborným obchodním managerem Prady. Společně vymysleli skvělý marketingový plán a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

V roce 1983 byl otevřen nový butik v Miláně. Klasická dámská Prada kabelka se zrodila roku 1985 a slavila úspěch téměř okamžitě. Otevření dalších butiků na sebe nenechalo dlouho čekat a s úspěchem se otevíraly ve Florencii, Madridu, Paříži a New Yorku.

A jelikož Miuccii přestalo navrhování doplňků stačit, vrhla se i na kolekci dámské konfekce a módní svět začal šílet. Značku začaly vystihovat luxusní a okázalé látky, čisté linie střihů, snížené pasy a úzké pásky.

Roku 1990 byl Pradě udělen titul Módního domu. Inovativní Miuccia se roku 1992 rozhodla vytvořit levnější linii v hravějším stylu pro mladou klientelu. Mladší sestra značky Prada dostala jméno Miu Miu. Následovala linie pro pány a zhruba ve stejné době probíhalo otevírání módních domů v Japonsku. Prada patří pod společnost LVHM, která vlastní i desítky dalších luxusních značek typu Louis Vuitton, Dior, Fendi nebo Givenchy.

Mimo jiné Prada v roce 1993 získala ocenění Rady amerických módních návrhářů za své doplňky. Dnes už Miuccia Prada nenavrhuje. Avšak stále všechny návrhy svému týmu návrhářů schvaluje nebo pomáhá s detaily.

Mezi produkty firmy Prada můžeme rovněž započítat parfémy, které jsou často inspirovány pouze jednou vonnou složkou a jejich flakóny mají klasický minimalistický design.

V současnosti nalezneme po celém světě přes 250 obchodů PRADA v 65 zemích.

Článek vytvořila: Lucie Kramperová. Zdroj obrázků: Google.com, Prada official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!