Oscar de la Renta

Založeno: 1965

Země: USA

Zakladatel: Oscar de la Renta

Tagy:

Oscar de la Renta je značkou amerických prvních dam, političek i hollywoodských hvězd.

Její stejnojmenný zakladatel a módní návrhář se narodil v roce 1932 v Dominikánské republice jako jediný chlapec ze sedmi dětí rodiny de la Rentových a jeho otec, majitel pojišťovací společnosti, si pro svého jediného syna rozhodně nepředstavoval kariéru v módě. Návrhář později v jedné módní show dokonce prozradil: ,,Kdybych mu to řekl, na místě by zemřel.“

Ani sám Oscar de la Renta v mládí ještě netušil, že v něm dřímá talent, díky kterému bude jednou oblékat nejatraktivnější a slavné ženy světa. Jeho snem bylo stát se malířem, a proto také v 18 letech odjíždí do Španělska studovat umění na univerzitě San Fernando v Madridu.

Během studií si přivydělával ilustracemi pro módní časopis a brzy zjistil, že v obchodních domech, které často navštěvoval, a které mu byly inspirací pro jeho kresby, nenachází oděvy s nimiž by byl spokojen. Postupem času zjišťuje, že móda v něm vzbuzuje větší zájem než malířství. V té době objevuje de la Rentu přední španělský návrhář Cristobal Balenciaga a nabízí mu příležitost vyučit se řemeslu u nepopiratelného mistra oboru. Stává se tak Oscarovým učitelem, rádcem i přítelem na dlouhých 12 let.

Ve Španělsku jeho skicy zaujaly také manželku amerického velvyslance J.D.Lodge, která ho nakonec požádala o šaty pro sebe i svou dceru, ve kterých obě zazářily na obálce časopisu Life.

V roce 1961 de la Renta Španělsko opuští a přesouvá se do Paříže na pozici asistenta v módním domě Lanvin, kde setrvává dva roky. Poté odjíždí do New Yorku a začíná navrhovat modely pro Elizabeth Arden. Jeho tvorba sklidila takový úspěch, že roku 1965 přebírá módní dům Jane Derby a dále ho vede pod svým jménem, čímž oficiálně vzniká značka Oscar de la Renta.

Honosné večerní toalety z jeho dílny okouzlily mnoho dam z vyšší společnosti, k nimž patřila i Jackie Kennedy. Od té doby, co poprvé oblékla de la Rentovy šaty, jeho modely Bílý dům neopustily a návrhářova hvězda slávy stoupala velmi rychle vzhůru.

Všechny manželky amerických prezidentů se oblékaly u tohoto okouzlujícího návrháře, to on prakticky vytvořil kalhotový styl Hilary Clinton a dostal ji až na titulní stranu časopisu Vogue, stejně jako ostatní první dámy Ameriky. Současná Michelle Obama se na titulní stránce objevila dokonce již dvakrát a velmi často se objevuje v modelech tohoto návrháře, stejně jako její manžel.

Pro modely Oscara de la Renty je typické použití luxusních látek, jako je brokát a hedvábí, a rafinované detaily v podobě krajek, stuh, peří nebo blyštivých výšivek. Rád používá pastelové barvy, zlato i stříbro.

Téměř polovinu kolekcí této značky tvoří večerní toalety, které i přes svou okázalost působí vždy především elegantně a vkusně. Nejsou to ale jen krásné šaty, co tvoří, nabízí i kolekce ready-to-wear či úspěšné řady O Oscar s kolekcí módy pro mladé a Pink Label s pánskou a sportovní módou. Z návrhářovy dílny dokonce pochází i klasické americké skautské uniformy, které navrhl.

K doplnění designu debutoval na podzim roku 2001 s doplňky mezi které patřily kabelky, šperky, kosmetické kufříky, šály, brýle, boty, punčochy, plavky i pyžama. Později se vrhl také na výrobu vůní do bytu, cestovní tašek nebo kufrů.

Pozadu nezůstává společnost ani ve světě vůní. První dámský parfém Oscar byl uveden na trh v roce 1977 a dodnes patří k bestsellerům v 70 zemích světa. O tři roky později byla vytvořena vůně Pour Lui, která se těšila stejně velkému úspěchu jako její předchůdce, jen s rozdílem, že byla pro tentokrát určena mužům.

Oscar de la Renta prodává v současnosti své výrobky v luxusních módních domech a specializovaných obchodech po celém světě a jeho modely se objevují nejen v Bílém domě, ale i na červeném koberci.

V šatech, jím navržených, zazářila mnohokrát Penelope Cruz, Oprah Winfrey či Sarah Jessica Parker. Zvolila si je také Emma Watson, představitelka Hermiony, na premiéru posledního dílu Harryho Pottera.

Svou roli dostaly šaty Oscara de la Renty také v kultovním seriálu Sex ve městě, kde se v nich postupně objevily všechny postavy, i když nejznámějším kouskem zůstávají nádherné růžové koktejlky, ve který Carrie odchází na balet se „svým Rusem“ Aleksandrem Petrovsky.

I kolekce ready-to-wear od této značky milují ženy i muži po celém světě, zalíbení v nich našla i španělská královská rodina.

Návrhář, jehož móda přilákala všechny ženy, nikdy nezapomněl na svůj exotický původ a rodnou zemi. Mnohdy použil ve své tvorbě výrazné barvy a exotické vzory, které měly odkazovat právě na Dominikánskou republiku, kde také nechal postavit řadu škol a denních center a figuroval jako patron umění.

Do svých 70 let zastával Oscar de la Renta zároveň místo hlavního návrháře u značky Balmain, avšak v roce 2002 se této pozice vzdal, stejně jako postu předsedy představenstva ve své vlastní firmě. Na jeho místo zde nastoupil jeho zeť Alex Bolen a jeho nevlastní dcera Eliza Bolen se věnuje zajišťování licenčních práv.

Své milované práci se ale věnoval do posledních chvil. Naposledy jsme jeho tvorbu mohli obdivovat v souvislosti se svatbou herce George Cloonyho, na kterou de la Renta navrh a ušil úchvatné, dlouhé, krajkové šaty pro jeho ženu Amal.

V říjnu roku 2014 podlehl slavný návrhář rakovině, s níž bojoval již 8 let. Módní kritička Robin Givhan po oznámení jeho úmrtí pro Washington Post napsala, že „Módní průmysl ztratil designéra s velmi vzácným darem. Rozuměl totiž hlavním potřebám žen.“

Na módního velikána, který vždy dokázal odhadnout a vysledovat trendy a nabídnout světu ve svých kolekcích jen to nejlepší, budeme vždy pamatovat jako na muže, který pomáhal ženám vypadat a cítit se krásně a své okolí uchvacoval nejen obrovským talentem, ale i velikým smyslem pro humor a ještě větším srdcem.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Oscar de la Renta oficiální FB

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!