NIKE

Nike logo

Založeno: 1957

Země: Amerika

Zakladatel: Phil Knight, Bill Bowerman

Tagy:

Gigant ve světě sportovní módy a doplňků, to je Nike. Osud této značky byl zpěčetěn již v roce 1957, kdy se v malém americkém městě Eugene, na atletickém stadionu oregonské univerzity setkali její budoucí zakladatelé. Běžec středních tratí Phil Knight a jeho trenér Bill Bowerman, nadšení sportovci, hledající vždy pro své aktivity to nejlepší vybavení.

Phil Knight pro kvalitní běžeckou obuv jel dokonce až do Japonska, a to v roce 1962, kde oslovil výrobce bot Tiger, společnost Onitsuka. Ontrast vysoké kvality bot a nízkých výrobních nákladů ho upoutak tak, že se se společností domluvit na dovozu atletických bot  do Ameriky. Na první vzorky sice čekal téměř rok, čekání se ale rozhodně vyplatilo…

Společně s trenérem Billem Bowermanem založili společnost nesoucí název „Blue Ribbon Sport“ (dnešní Nike), prodávající a stále se technologick rozvíjejách běžeckou obuv, se sídlem v suterénu domu Philových rodičů.

Po celých 9 let nabízeli atletické boty na každém stadionu, přijali prvního obchodního zástupce a stále vymýšleli nové technologie, kterými by se boty daly více zdokonalit. V roce 1970 náhodně použili kuchyňský vaflovač, do kterého vlily gumovou směs užívanou na podešve obuvi. Díky tomuto experimentu vznikl nový vzhled běžecké obuvi.

Časem spolupráci s Japonskem ukončují a vydávají se vlastní cestou. Nový název pro vlastní značku byl oříškem a o výsledku rozhodl sen obchodnícho zástupce Jeffa Johnsona, viděl v něm totiž bohyni vítězství Niké a bylo rozhodnuto. Výstižný a dobře zapamatovatelný název – Nike.

Pro prezentaci produktů bylo potřeba i logo, na jehož vytvoření oslovili studentku Carolyn Davidson. To ona stvořila „fajfku“ zvanou Swoosh, která má znázorňovat pohyb, rychlost a dynamiku. Přestože se Philovi navržené logo nelíbilo z důvodu časové tísně jej nakonec schválil.

V roce 1972 se poprvé dostávají na prodejní pulty boty Nike a dlouhá cesta za úspěchem byla započata.

Dnes je Nike celosvětově známou a milovanou značkou nejen obuvi, ale i vysoce kvalitních sportovních doplňků a funkčního i stylového oblečení pro muže, ženy i děti.

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!