Hugo Boss

hugo boss logo

Založeno: 1923

Země: Německo

Zakladatel: Hugo Ferdinand Boss

Tagy: ,

Od pracovního a vojenského oblečení až k designovému obleku – značka, kterou založil Hugo Ferdinand Boss, a kterou v současnosti vedou jeho vnuci Jochen a Uwe Holyovi, určitě patří k horním deseti značkám mezinárodní módní scény.

To co se podařilo Armanimu v Itálii, podařilo se firmě Boss v Německu. Změnila totiž pánský oblek, po dlouhá léta chápaný čistě formálně, v ležérně elegantní oblečení.

Počátek této módní ikony se datuje k roku 1923, kdy Hugo F. Boss založil v Metzingenu v Německu svou krejčovskou dílnu, kde se ručně vyráběly všechny druhy oděvů. První velká zakázka přišla o rok později od mnichovského obchodníka s textilem Rudolfa Borna a obsahovala i objednávku na hnědé košile, určené pro Národní socialistickou stranu.

Na konci 20. let však vypukla globální ekonomická krize, která i Bossovu manufakturu dohnala na hranu bankrotu. Hugo Boss se ale odmítal vzdát svých snů, a tak v roce 1931 postavil podnik znovu na nohy. V té době se začal věnovat preciznímu zpracovávání stranických uniforem z kvalitních látek. V této době už byl i on sám členem nacistické strany, a tak se zakázky jen hrnuly.

Přestože kvůli uniformám a vojenskému vybavení společnost značně omezila výrobu běžného textilu, stále ještě dodávala všechny druhy civilního oblečení. Teprve rok před začátkem 2. světové války se přeorientovala na výhradní dodávání hromadných zakázek pro armádní účely.

Během celé války firma navrhovala a vyráběla uniformy pro příslušníky SA a HJ (Hitlerjugend). Později i pro důstojníky Wermacht a ostatní složky, včetně SS.

Po skončení války v roce 1945 byl Hugo Boss nucen zaplatit vysokou pokutu jako reparaci za obohacování se na válečném průmyslu, za podporování zločineckého režimu a nasazování nucených pracovníků ve své továrně, přesto byl ale označen za člověka, který režim netvořil, pouze se jím řídil.

Názor na jeho působení během války nesmí být ale jednostraný, jelikož jsou známé příběhy, kdy naopak Hugo Boss byl k věcem a situacím, které jsou mu vyčítány, nucen a často se snažil naopak svým zaměstnancům pomáhat. V období války mu bohužel spíše bylo nařizováno co přesně kdy má dělat, jak se má chovat atd. Čili neměl příliš na výběr.

V srpnu 1948 zemřel na rozsáhlý zánět zubů a dásní.

I po jeho smrti se firma Hugo Boss udržela na trhu a začala se specializovat na výrobu uniforem a oblečení pro okupační vojska a pro Červený kříž. Cestu zpět našla i k výrobě civilních oděvů, především pánských obleků, po kterých byla poptávka obzvláště velká a právě Bossovy švadleny ji dokázaly skvěle uspokojit.

Německá preciznost, vysoká kvalita používaných materiálů a nové styly v pánském odvětví získávají společnosti značný věhlas a katapultují ji na první místo v pánské módě. Ještě v témže roce (1948) byla založena Hugo Boss GmbH, jenž je dnes v oblasti módy již fenoménem.

V poválečných letech bylo významným krokem pro dostání značky do podvědomí první sportovní sponzorování v oblasti motosportu. A to ve spolupráci se značkou Porsche.

Počátkem 90. let získává většinový podíl společnosti módní skupina Marzotto S.p.A.. Postupně se rozšiřuje dosavadní nabídka oblečení, parfémů, brýlí nebo spodního prádla. S 21. stoletím přicházejí také doplňky, hodinky a obuv.

Produkty se rozdělují do pěti značkových řad: pánské a dámské oblečení nabízí řada Boss Black. A to v širokém spektru od city look až po večerní toalety. Boss Orange je značkou pohodlné módy pro volný čas a Hugo představuje progresivní trendovou řadu. Pánské exkluzivní designové řady patří pod Boss Selection a pánské ležérní a sportovní obleční nese název Boss Green.

Díky výše zmíněným skutečnostem je již jasné, že módní značka Hugo Boss dnes doslova ovládá svět pánské módy, přesto ale nezapomíná ani na představitelky něžného pohlaví, pro něž vytvořila několik kolekcí jak z řad oděvů, tak i parfémů.

Zakládá si na tom, že věnuje velkou pozornost potřebám a přáním svých zákazníků a nebojí se zkoušet nové věci. Jistě zaujme všechny jedince, kteří jsou moderní, sebejistí, energičtí a nespoutaní. Ty, kteří se nespokojí s málem a chtějí podtrhnout svou jedinečnost a osobitost.

Zajímavostí je, že i po mnoha letech je společnosti Hugo Boss předhazováno její místo ve 2. světové válce, přesto že se její vedení, za takovou účast několikrát omluvilo. Naposledy se do firmy v tomto smyslu navážel herec Russel Brand na předávání cen Muž roku magazínu Gentlemen´s Quarterly v roce 2013, jež firma sponzorovala. Na after party publiku doslova řekl: ,,Každý, kdo ví něco o historii a módě, tak také ví, že to byl Hugo Boss, kdo šil uniformy pro nácky. Ale přiznejme si to – vypadali zatraceně dobře, zatímco zabíjeli lidi kvůli jejich náboženství a sexuální orientaci.“

Po takovém výstupu byl herec okamžitě z večírku vyhozen a bulvární novináři bez váhání našli fotografie, na kterých je sám oblečen do saka značky Hugo Boss, takže měli všichni zajištěnou další velkou várku publicity. Ne nadarmo se říká, že i špatná reklama je reklama.

Značku Hugo Boss zkrátka oblékají miliony lidí po celém světě. Vytváří zajímavé pánské oblečení, ale i luxusní a nádherné dámské kousky. Značku obdivují i ti, které pobuřuje její historie.

Článek vytvořila: Kateřina Kočandrlová. Zdroj obrázků: Google.com, Hugo Boss official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!