Burberry

Založeno: 1856

Země: Velká Británie

Zakladatel: Thomas Burberry

Tagy: , ,

Britskou ikonickou značku Burberry, která se v současné době ve svém modním domě věnuje výrobě oblečení, parfémů a doplňkového sortimentu, založil roku 1856 čerstvě vyučený jedenadvacetiletý čalouník Thomas Burberry.

V prvním otevřeném obchodě v Basingstokeu se kromě výroby oblečení soustředil také na vývoj nových materiálů, a tak přišel roku 1880 s gabardénem, tedy s tuhou, voděodolnou a přesto prodyšnou látkou, kterou si nechal roku 1888 patentovat.

První Londýnský obchod byl otevřen roku 1891 v ulici Haymarket a tento obchod stále existuje. Donedávna byl i sídlem společnosti. To nyní můžeme nalézt v Horseferry House hned za budovou Parlamentu.

S příchodem roku 1901 vzniká i logo rytíře na koni s latinským slovem Prorsum, což znamená „vpřed“, a je registrováno jako ochranná známka.
Pro zajímavost můžeme například podotknout, že společnost Burberry oblékla roku 1911 i Roalda Amundsena při jeho výpravě na jižní pól a nebo třeba Eresta Shackletona při jeho expedici na Antarktidě.

Zajímavý příběh o vzniku má i typický trenčkot, kdy v roce 1914 přišla zakázka na nový vzhled pro důstojnický kabátek vyhovující tehdejšímu vojenskému prostředí. Po válce si ho zamilovali i civilisté.
Ikonický vzor kostky Burberry, který se každému vybaví už při vyslovení značky, vznikl ve 20. letech a byl použit na lemování právě trenčkotů v roce 1924. Do té doby byl vzor využíván pro podšívku. A od roku 1967 se už pod ochrannou známkou používá i na jiných výrobcích značky, například na šálách, kabelkách či deštnících.

V 70. letech si značku oblíbili vyznavači britského fotbalového kultu, takže začala být postupně spojována s hooligans a fotbalovými fanoušky. A tak se z módního domu pro zámožnou klientelu rázem stala značka oblíbená střední třídou.
S příchodem nové manažerky, Američanky Rosie Marie Bravo, přišla i naděje na očistu jména a nového začátku. Tou dobou pro Burberry začala předvádět Kate Moss.

Společnost ráda do svých projektů zapojuje britské celebrity jako jsou například zpěvák George Craig nebo herečka Emma Watson.
Nyní Burberry čítá 473 obchodů ve 48 zemích světa.

Článek vytvořila: Lucie Kramperová. Zdroj obrázků: Google.com, Burberry official page

Líbí se vám tato značka? Dejte jí Like!